Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko se potýká si silným větrem, může dosahovat síly orkánu. Tisíce domácností zůstaly bez elektřiny

Česko

  12:53
PRAHA - Silný vítr přerušil v noci na neděli v celém Česku dodávky proudu pro tisíce odběratelů, shazoval stromy na silnice a tratě a ničil střechy. Pro hasiče byly nejrušnější dvě hodiny před půlnocí, kdy vyjížděli k více případům než jindy za celý den. Meteorologové čekají, že se vítr ještě s větší silou vrátí v noci na pondělí a také se budou zvedat hladiny řek na jihu Čech.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: ČTK

V sobotu od 22:00 do 24:00 hasiči v celé republice vyjížděli k 214 případům. Přitom dlouhodobý průměr výjezdů kvůli takzvaným technickým pomocím, což je třeba odstraňování padlých stromů, činí 163 za 24 hodin. Po půlnoci se již situace začala uklidňovat. Od sobotních 22:00 do nedělních 07:00 zaznamenali hasiči dohromady 368 výjezdů.

Prudké ochlazení a silný vítr. Teplota v následujících týdnech spadnu i k bodu mrazu

„Většina výjezdů byla spojena s pádem stromů na komunikace, železnici, chodníky a jiná veřejná prostranství. Kromě popadaných stromů a větví vyjížděli hasiči k několika případům utržených střešních krytin, které hrozily pádem,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. „Například v Mostkovicích na Olomoucku museli hasiči rozebrat větrem poničenou plechovou garáž. Tu vítr celkově poničil a nebezpečně se pohybovala po ulici,“ doplnila.

Vítr a s ním spojené pády větví a stromů způsobily řadu poruch na elektrickém vedení. Energetická skupina ČEZ evidovala podle mluvčí skupiny Soni Holingerové dnes k 10:00 zhruba 2000 odběrných míst bez elektřiny a desítku poruch na vedení vysokého napětí. Energetická firma E.ON měla dnes ráno na jižní Moravě a v jižních Čechách asi 5300 odběrných míst bez elektřiny. Stovky domácností byly ráno bez proudu podle firmy E.ON také na Vysočině.

Popadané stromy na několika místech přerušily dopravu. Hodinu před půlnocí byl například zastaven provoz na železniční trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí, kde popadané stromy poškodily trakční vedení mezi obcemi Popelín a Jarošov nad Nežárkou na Jindřichohradecku. Podle webu Českých drah bude provoz přerušen asi až do dnešních 20:00. Dopravu zastavil pád stromu třeba i na trati mezi Dobrou Vodou u Pelhřimova a Pelhřimovem. Vlaky tam i po 14:00 stále nejezdily.

V Praze byl v noci zastaven provoz aut i tramvají v Sokolovské ulici kvůli pádu lepenkových desek ze střechy jedné budovy. Až nad ránem se hasičům podařilo desky pomocí automobilového žebříku zajistit a provoz byl obnoven. U Žirovnice na Pelhřimovsku narazilo nad ránem auto do stromu a hasiči z vozu museli vyprošťovat zraněného člověka. V Pelhřimově spadl strom na auto a u Stojčína na Pelhřimovsku na vlak, nikomu se ale v obou případech nic nestalo. V Hustopečích na Břeclavsku strhl vítr na auta stojící na ulici střechu. Na silnici I/46 u Prostějova pak zase ohrožovala provoz uvolněná plachta z billboardu.

Autor: