Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pět pacientů z 52 hospitalizovaných se nachází v těžkém stavu, uvedl Vojtěch. Celkově je 464 nakažených

Lékaři pracují na plné obrátky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři pracují na plné obrátky. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Z 52 pacientů hospitalizovaných v Česku s nemocí COVID-19 je pět v těžkém stavu. Čtyři pacienti jsou na umělé plicní ventilaci, jeden nemocný je napojen na mimotělní oběh. To je nyní nejvážnější případ, který je v péči lékařů a sester ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. V Senátu to ve středu řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Ministr senátory informoval, že stav 12 pacientů je velmi lehký a 23 lehký. Dalších 12 pacientů je ve středně těžkém stavu a pět v těžkém. Sedm hospitalizovaných podstupuje kyslíkovou terapii, uvedl ministr.

Ministr je přesvědčen o tom, že ministerstvo v boji s pandemií nového typu koronaviru postupovalo aktivně, nečekalo na to, až se situace vyvine nepříznivým směrem. „A nemyslím si, že jsme něco podcenili,“ dodal. Připomněl přísloví, že po bitvě je každý generálem. V posledních dnech se daří procentuální nárůst nemocných zpomalovat, což nás může naplňovat jen mírným optimismem, podotkl.

Podle posledních údajů je v Česku evidováno 522 případů.

Nemocnice se připravují na příjem

Vyhrazené dvojice nemocnic Motol a Homolka v Praze a bohunická a svatoanenská v Brně budou mít pro léčbu pacientů s COVID-19 vždy 30 ventilovaných lůžek intenzivní péče a 60 lůžek bude s oxygenací, tedy možností doplňování kyslíku. Podobný model, byť na podstatně menším rozsahu, bude uplatňován v další síti 80 nemocnic po celé zemi, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Nemocnice na Homolce připraví pro pacienty nakaženými novým typem koronaviru deset ventilovaných lůžek a 20 lůžek s oxygenoterapií, informovala dnes v tiskové zprávě. „Naším cílem je zajistit péči jak pacientům s COVID-19, tak i ostatním akutním pacientům, s jinými vážnými onemocněními,“ řekl ředitel Nemocnice na Homolce Petr Polouček. Nemocnice podle pondělního nařízení vlády utlumila neakutní operace a vyšetření.

O pražské pacienty se má v řádu týdnů až dvou Homolka starat společně se sousední Fakultní nemocnicí v Motole. Dohromady budou mít 90 lůžek. „Homolka bude mít v řádu dnů pro akutní pacienty připravených osm ventilovaných lůžek na ARO a další lůžka budou v případě potřeby zřízena na ostatních odděleních,“ uvedla mluvčí nemocnice Martina Dostálová.

Původně se hovořilo o stovkách lůžek ve Fakultní nemocnici svaté Anny v Brně a pražské Nemocnici na Homolce. Vyčlenění nemocnic oznámil premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí, měly podle něj mít až 300 lůžek. Proti záměru se ale ozvala svatoanenská nemocnice, která uvedla, že nemá dostatek přístrojů. Už ve středu informovala, že v první fázi vyčlení právě 30 intenzivních lůžek pro pacienty v těžkém stavu.

Homolku a svatou Annu vybrali podle Babiše kvůli jejich blízkosti s dalšími zařízeními, kam mohou být jejich pacienti převezeni. Z Homolky budou přemístěni do nemocnice v Motole, v Brně se pacienti z celé svaté Anny přestěhují do FN Brno. Připravené mají být do týdne až dvou.

Vojenská nemocnice v Těchoníně na Orlickoústecku může být uvedena do chodu během 12 hodin. „Zaktivovat Těchonín je jednoduché, je to otázka personálu, který tam musí najet,“ uvedl v pondělí Prymula.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...