Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pět pacientů z 52 hospitalizovaných se nachází v těžkém stavu, uvedl Vojtěch. Celkově je 464 nakažených

Česko

  15:17aktualizováno  16:58
Praha - Z 52 pacientů hospitalizovaných v Česku s nemocí COVID-19 je pět v těžkém stavu. Čtyři pacienti jsou na umělé plicní ventilaci, jeden nemocný je napojen na mimotělní oběh. To je nyní nejvážnější případ, který je v péči lékařů a sester ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. V Senátu to ve středu řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Lékaři pracují na plné obrátky.

Lékaři pracují na plné obrátky. foto:  Michal Šula, MAFRA

Ministr senátory informoval, že stav 12 pacientů je velmi lehký a 23 lehký. Dalších 12 pacientů je ve středně těžkém stavu a pět v těžkém. Sedm hospitalizovaných podstupuje kyslíkovou terapii, uvedl ministr.

Ministr je přesvědčen o tom, že ministerstvo v boji s pandemií nového typu koronaviru postupovalo aktivně, nečekalo na to, až se situace vyvine nepříznivým směrem. „A nemyslím si, že jsme něco podcenili,“ dodal. Připomněl přísloví, že po bitvě je každý generálem. V posledních dnech se daří procentuální nárůst nemocných zpomalovat, což nás může naplňovat jen mírným optimismem, podotkl.

Podle posledních údajů je v Česku evidováno 522 případů.

Nemocnice se připravují na příjem

Vyhrazené dvojice nemocnic Motol a Homolka v Praze a bohunická a svatoanenská v Brně budou mít pro léčbu pacientů s COVID-19 vždy 30 ventilovaných lůžek intenzivní péče a 60 lůžek bude s oxygenací, tedy možností doplňování kyslíku. Podobný model, byť na podstatně menším rozsahu, bude uplatňován v další síti 80 nemocnic po celé zemi, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Nemocnice na Homolce připraví pro pacienty nakaženými novým typem koronaviru deset ventilovaných lůžek a 20 lůžek s oxygenoterapií, informovala dnes v tiskové zprávě. „Naším cílem je zajistit péči jak pacientům s COVID-19, tak i ostatním akutním pacientům, s jinými vážnými onemocněními,“ řekl ředitel Nemocnice na Homolce Petr Polouček. Nemocnice podle pondělního nařízení vlády utlumila neakutní operace a vyšetření.

O pražské pacienty se má v řádu týdnů až dvou Homolka starat společně se sousední Fakultní nemocnicí v Motole. Dohromady budou mít 90 lůžek. „Homolka bude mít v řádu dnů pro akutní pacienty připravených osm ventilovaných lůžek na ARO a další lůžka budou v případě potřeby zřízena na ostatních odděleních,“ uvedla mluvčí nemocnice Martina Dostálová.

Původně se hovořilo o stovkách lůžek ve Fakultní nemocnici svaté Anny v Brně a pražské Nemocnici na Homolce. Vyčlenění nemocnic oznámil premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí, měly podle něj mít až 300 lůžek. Proti záměru se ale ozvala svatoanenská nemocnice, která uvedla, že nemá dostatek přístrojů. Už ve středu informovala, že v první fázi vyčlení právě 30 intenzivních lůžek pro pacienty v těžkém stavu.

Homolku a svatou Annu vybrali podle Babiše kvůli jejich blízkosti s dalšími zařízeními, kam mohou být jejich pacienti převezeni. Z Homolky budou přemístěni do nemocnice v Motole, v Brně se pacienti z celé svaté Anny přestěhují do FN Brno. Připravené mají být do týdne až dvou.

Vojenská nemocnice v Těchoníně na Orlickoústecku může být uvedena do chodu během 12 hodin. „Zaktivovat Těchonín je jednoduché, je to otázka personálu, který tam musí najet,“ uvedl v pondělí Prymula.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!