Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku je nakaženo už 100 000 lidí prasečí chřipkou

Očkování proti prasečí chřipce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování proti prasečí chřipce - ilustrační foto. | foto: AFP

PRAHA Počet lidí s prasečí chřipkou v tuzemsku již podle hygieniků a lékařů převýšil 100 000. Nemoc si zatím vyžádala 11 potvrzených obětí. Do republiky míří další desítky tisíc vakcín a příští týden možná začne očkování i u vytypovaných skupin dětí. Lékaři zatím pokračují v očkování dospělých. Řada lidí o něj ale nemá zájem, přičemž očkovat se nedává ani podstatná část zdravotníků. Vakcinologové jsou tím znepokojeni. Varují před vzbuzováním dojmu, že vakcína je nebezpečná.

S očkováním se dosud vůbec nezačalo ve Středočeském kraji. Tamní záchranná služba si ale po několikadenním sporu už vysvětlila s ministerstvem zdravotnictví nejasnosti kolem identifikačních čísel na ampulích a dodacích listech k vakcíně. I ve středních Čechách se tak začne očkovat, a to zřejmě v pátek.

Prasečí chřipka má v ČR zatím 10. a 11. potvrzenou oběť. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze zemřel devětatřicetiletý muž s chorobou srdce. V Mělníku umřel devětadvacetiletý pacient. Obě nákazy zjistila Národní referenční laboratoř pro chřipku, mrtvé potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. V pondělí také zemřel v Oblastní nemocnici v Jičíně třicetiletý muž na selhání srdce, zřejmě v souvislosti s prasečí chřipkou.

Pokud testy i u tohoto zemřelého virus H1N1 potvrdí, bude to dvanáctá oběť v Česku.

Vakcína je bezpečná

Tento týden dorazí do republiky dalších 72 000 vakcín proti prasečí chřipce. Pokud vláda schválí očkování dětí od deseti let, začne jejich vakcinace příští týden. Vakcínu by měly dostat děti s chronickým onemocněním dýchacích cest, ledvin a srdce, které jsou ohroženy srdečním selháním, malí pacienti s poruchou imunity a s rakovinou.

Očkovány by měly být také děti s neurologickým onemocněním. Převážná část navržených budou děti s astmatem, které budou očkovány, pokud dlouhodobě užívají inhalační léčbu.

"V tuto chvíli byla vakcína prověřena již na milionech osob a zcela nepochybně svoji bezpečnost prokázala," řekl novinářům vědecký sekretář České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Podle vakcinologů by média neměla "pod rouškou zachování vyváženosti zpravodajství" věnovat přílišnou pozornost odpůrcům očkování.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.