Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

V Česku možná bude jen radar

Česko

  7:30
PRAHA - Rozhodnutí o umístění protiraketové základny Spojených států se blíží. Do USA proto na začátku týdne odcestovala na dvoudenní návštěvu Pentagonu a amerického úřadu pro raketovou obranu česká delegace z ministerstva zahraničí a obrany pod vedením náměstka ministra zahraničních věcí Tomáše Pojara.
Raketa - ilustrační foto

Raketa - ilustrační foto foto: Reprofoto

„Cílem setkání je zjistit informace o případném vojenském zařízení na našem území,“ sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Richard Krpač. Podle informací LN z americké strany se přitom v posledních týdnech nejvíce jedná o variantě, že by se do projektu protiraketové obrany zapojili oba středoevropští kandidáti - Česko i Polsko.

Ještě před několika týdny to vypadalo, že vzhledem k menší finanční náročnosti i z hlediska bezpečnosti by antirakety i radar byly umístěny na jednom místě. Nyní ale podle všeho začíná převažovat politické hledisko, a diskutuje se proto o možném rozdělení - České republice by mohl v tomto případě připadnout radar, Polsku antirakety. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld by se měl k celé věci vyjádřit na podzim.

Podle mluvčího amerického úřadu pro raketovou obranu Richarda Lehnera ale nyní Američané teprve pracují na „technických detailech“ a nemají přesný časový plán, kdy by mělo padnout definitivní rozhodnutí. „Stále vedeme rozhovory i s Polskem. V následujících měsících úřad pro raketovou obranu vydá doporučení ministerstvu obrany,“ sdělil LN Lehner.

Podle průzkumů se základnou lidé nesouhlasí
Také ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že vyhodnocování návštěvy České republiky ze strany amerických expertů ještě není tak daleko, aby padlo rozhodnutí.
Britský deník The Times ale včera přišel s informací, že do hry se kromě Česka a Polska dostala nyní i Británie.

Pentagon prý kvůli odmítavému postoji české a polské veřejnosti začal v Londýně sondovat, zda by se základnou na britském území souhlasil. „Před pár týdny jsme z toho byli venku. To se ale nyní změnilo, protože střední Evropa už nadále nevypadá jako jednoduchá cesta,“ citoval list nejmenovaného britského činitele.

Podle průzkumů veřejného mínění totiž většina Čechů i Poláků se stavbou základny ve své vlasti nesouhlasí. Podle průzkumu agentury STEM navíc u veřejnosti převažuje názor, že by se o případném umístění základny mělo rozhodnout v referendu. Přivítalo by je 61 procent dotázaných.

Modernizace radaru ve skotském Fylingdales
Lehner tvrzení britského deníku odmítl. „Neexistují žádné plány na rozmístění antiraket v Británii. Ve Fylingdales v Británii je pouze, a to už mnoho let, radar, který by měl být zmodernizován tak, aby mohl být zapojen do protiraketového deštníku. To je jediná věc, jak by se měla Británie do projektu zapojit,“ vysvětlil.

Uvažovat o tom, jak se k projektu staví česká společnost, je podle něj předčasné. „Ještě jsme ani nevybrali místo. A je skutečně na české vládě, aby rozhodla, co je pro ni nejlepší, ne na Spojených státech,“ uvedl Lehner.

Autor: