Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku padaly rekordy, teplota vystoupala až na 36,5 °C. Vedro si vybralo i oběti

Rekordní červencová vedra zažívá většina Evropy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rekordní červencová vedra zažívá většina Evropy. | foto: Michal Klíma, MAFRA

PRAHA Na zhruba polovině meteorologických stanic v Česku v sobotu padly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo stejně jako v pátek v Doksanech na Litoměřicku, kde rtuť teploměru vystoupala na 36,5 stupně Celsia. Oznámil to František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu. Na řadě míst pak teplota dosáhla hodnot těsně pod 36 stupni.

Teplota 36,5 stupně v Doksanech překonala dosavadní rekord z roku 1952, který činil 36,1 stupně Celsia. O něco chladněji bylo v nedalekých Kopistech, kde teploměry ukázaly 35,9 stupně Celsia, což bylo čtyři desetiny stupně nad rekordem z roku 1994.

Stejné teploty jako Kopisty v sobotu dosáhlo i několik dalších stanic, například v Dobřichovicích u Prahy a v Brandýse nad Labem ve středních Čechách. Brandýs nad Labem - Stará Boleslav tak sobotní teplotou překonala dosavadní rekord z roku 1957 o jednu desetinu stupně, kdežto v Dobřichovicích sobotní maximum na rekord nestačilo. 

Třeba v Olomouckém kraji byly historické nejvyšší teploty překonány v Bělotíně na Přerovsku, Javorníku a Jeseníku. V Javorníku meteorologové naměřili 34,3 stupně, předchozí rekord byl z roku 1999 a činil 32 stupňů.

Horko může být nebezpečné, zvláště pro nemocné a starší lidi či děti. V Jizerských horách si vedro vyžádalo život muže ve věku přes 90 let. Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Lenky Moravcové zemřel muž po kolapsu způsobeném fyzickou námahou v tropických teplotách.

„Lidé by měli pravidelně doplňovat do těla dostatečné množství tekutin, minimálně dva a půl litru nealkoholických nápojů. Starší a nemocní lidé by se měli v těchto dnech vyvarovat nadměrné fyzické zátěže, a to zejména na přímém slunci,“ upozornila primářka Emergency Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Jana Bednářová.

Ani ti, co strávili den u vody, nebyli zcela v bezpečí. V pískovně Malviny u Čelákovic u Prahy se odpoledne utopil muž, na místo jela kriminální policie. Další podezření na utonulou osobu je podle mluvčího středočeských hasičů v pískovně Lhota poblíž obce Dřísy u Prahy. V pátek ve středních Čechách utonuli dva lidé, další dvě topící se osoby záchranáři resuscitací zachránili. Záchranáři upozorňují všechny lidi na to, aby se v době letních aktivit nepřepínali, nepřeceňovali své síly a aby dávali pozor na své blízké.

V neděli čekají Česko pravděpodobně ještě vyšší teploty. Podle sobotní výstrahy ČHMÚ zasáhnou celou zemi velmi vysoké teploty, vystoupají na 33 až 37 stupňů. I v příštích týdnech podle ČHMÚ vedra přetrvají, ochladí se až koncem července.

Od sobotního odpoledne do nedělní 23. hodiny také platí pro Plzeňský, Karlovarský a Ústecký kraj výstraha před bouřkami, které podle meteorologů mohou přinést přívalové deště, kroupy a nárazy větru o rychlosti až 70 kilometrů za hodinu.

V Praze a Středočeském a Ústeckém kraji byla v sobotu vyhlášena smogová situace, která podle ČHMÚ potrvá asi i v neděli. Důvodem je vyšší koncentrace troposférického, tedy přízemního ozonu v ovzduší. Za přibýváním ozonu stojí podle ČHMÚ nynější vedra a silné sluneční záření. Ozon dráždí dýchací cesty, takže by se měli lidé s chronickými dýchacími potížemi, ale i starší lidé a děti vyhnout venku větší fyzické zátěži.

Německá televize kvůli horku nevysílala

Ostatní evropské země také trápí extrémní horko. Teploty v mnoha zemích včetně Itálie, Španělska nebo Německa se šplhají až ke 40 stupňům Celsia. Kvůli vysokým teplotám v sobotu na pět hodin vypadlo vysílání německo-francouzské televizní stanice Arte. V horku se totiž vznítila její elektrická rozvodna, a požár zničil dokonce i záložní zdroje energie. 

Už od konce června se s vlnou veder potýká Blízký východ a Asie. V Pákistánu kvůli extrémním teplotám dosahujícím až ke 45 stupňům zemřelo už na 1250 lidí, v iráckém Bagdádu v pátek teploměry ukazovaly 46 stupňů.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...