Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Česku poprvé vystoupí kytarista Jeff Beck

Česko

PRAHA Jeden z nejvýznamnějších kytaristů rockové historie Jeff Beck vystoupí 23. června poprvé v České republice.

Britský hudebník, který je považován za jednoho z nejdůležitějších a nejvlivnějších sólových kytaristů historie a jehož žánrový rozsah sahá od blues rocku, hard rocku, heavy metalu přes jazz fusion až po rock míchaný s elektronikou, zahraje v pražské Tesla Areně.

Vstupenky v cenách od 799 korun do 1799 korun jsou k dostání ode dneška v síti Ticketportal a od 27. ledna v síti Ticketpro.

Beck je držitelem pěti cen Grammy, na mnoho dalších byl nominován. Do rokenrolové síně slávy byl Beck uveden dokonce dvakrát: jako člen legendárních Yardbirds (1992) a jako sólový hudebník (2009). Hráč, kterého časopis Rolling Stone zařadil na čtrnácté místo žebříčku nejlepších kytaristů historie, byl členem mnoha seskupení a projektů. Nejznámější byl jako člen Yardbirds či jako frontman The Jeff Beck Group. Nahrával s mnoha hudebníky, například Mickem Jaggerem, Kate Bushovou, Steviem Wonderem, Janem Hammerem, ZZ Top či Brianem Mayem. Loni Beck představil svoji novou koncertní kapelu. Jason Rebello v ní hraje na klávesy, na baskytaru pak nově Rhonda Smithová, dlouholetá spoluhráčka Prince. Za bubny usedl známý hudebník a producent Narada Walden. V roce 2010 se Beck vydal na turné na podporu svého nového alba Emotion & Commotion, první studiové novinky po sedmi letech, na níž se po moderně znějící desce Jeff vrátil k tradičnějšímu zvuku. Jako vokalistka na albu hostovala o generace mladší britská soulová hvězda Joss Stoneová.

Jeff Beck (1944) je považován za jednoho z nejvíce inovativních hráčů na elektrickou kytaru, srovnatelného s hvězdami a vrstevníky Jimmym Pagem a Jimim Hendrixem. Jeho tvorba nedosáhla takového komerčního ohlasu jako v jejich případě - mimo jiné proto, že Beckův stylový záběr je značně široký, od heavy metalu po jazz. Kromě rané fáze své kariéry nevystupoval v kapele, která by měla v čele skutečně výraznou pěveckou osobnost, jeho specializací jsou čisté instrumentálky. Jméno si udělal, když v roce 1967 nahradil v Yardbirds Erika Claptona, později zformoval Jeff Beck Group, jejímiž členy byli i Rod Stewart a pozdější druhý kytarista Rolling Stones Ron Wood.

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...