15. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Až 25 tisíc dětí přijde ročně kvůli rozvodům o úplnou rodinu

Téměř polovina dětí vyrůstá jen s jedním rodičem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Téměř polovina dětí vyrůstá jen s jedním rodičem. | foto: Shutterstock

PRAHA V Česku každoročně přibudou tisíce dětí, které vyrůstají buď s jedním rodičem, nebo ve dvou domácnostech. V téměř třech pětinách rozpadlých manželství totiž bývají nezletilí potomci. Jen za poslední dva roky se rozvod rodičů dotkl zhruba 50 200 chlapců a děvčat.

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Podoba rodin se v Česku podle odborníků postupně proměňuje. Loni se rozvedlo 28 100 dvojic. Bylo to o 2700 méně než v předchozím roce.

ČTĚTE TAKÉ:

Rozvodovost se sice snížila, i tak se ale rozpadlo 46 procent svazků. V roce 2010 to byla dokonce polovina manželství. Celkem 56,3 procenta rozvedených párů mělo nezletilé děti. Loni tak rozchod rodičů dopadl na 23 700 chlapců a děvčat. Soužití manželů končilo v průměru po 12,9 letech. Dvě pětiny párů se rozešly do deseti let.

V roce 2010 statistici evidovali 30 800 rozvodů. Bylo jich tak o 1600 víc než v roce 2009. "V 57,3 procenta manželství, která končila rozvodem, žily nezletilé děti. Celkem to bylo 26 500 dětí," uvedl statistický úřad. Nejčastěji se podle něj rozpadala manželství po dvou až pěti letech trvání.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V roce 2007 přišlo podle Českého statistického úřadu o úplnou rodinu 27 500 chlapců a děvčat. Rozvedlo se totiž na 31 tisíc dvojic. Manželství tehdy trvalo v průměru 12,3 roku. Nejvíc se lidé rozcházeli mezi třetím až šestým rokem společného soužití. "Dvě pětiny rozváděných manželství byly bez nezletilých dětí," uvedli statistici.

Podoba rodiny v Česku se podle odborníků mění. Mnohé děti totiž vyrůstají jen s jedním rodičem. Obvykle to bývá matka. Soudy častěji svěřují potomky do péče ženám. Experti poukazují na to, že se po rozvodu mění nejen rodinná, ale také ekonomická situace.

I s alimenty mívá rodina jednoho rodiče méně peněz, takže děti žijí v horších podmínkách, než jaké by měly v úplném svazku. Někteří chlapci a děvčata po rozvodu zas střídavě pobývají ve dvou domácnostech, protože své zázemí mívají dál u obou rodičů.

ČTĚTE VÍCE:

V Česku se stále více rodí také nemanželské děti a jejich podíl se každoročně zvyšuje. Loni přišlo mimo manželství na svět už bezmála 42 procent chlapců a děvčat. Před pěti lety to byla zhruba třetina. Podle odborníků to ale neznamená, že by potomci nevdaných matek žili bez otce. Statistická data ukazují, že o sňatek Češi a Češky přestávají stát. Mnohé páry jsou tak spolu a vychovávají děti i bez svatby.

ČTK, Lidovky.cz