Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Česku se odpaluje zadarmo

Česko

Popularita baseballu - Obliba amerického sportu roste také v českých podmínkách

Nejen při probíhající Světové sérii poznáte poznáte, jak výjimečné postavení si drží baseball v zámoří. A co v Česku? Žádné šílenství zatím nehrozí, i když počet lidí, kteří poznají homerun, stále roste.

PRAHA Představte si, že by všichni lidé v Česku a na Slovensku najednou zasedli k televizi a sledovali baseball. Patnáctimilionové publikum se podle údajů stanice Fox sešlo ve Spojených státech u obrazovek při prvním ze dvou odehraných zápasů letošní Světové série. V zámoří k sobě poutá vrchol sezony Major League Baseball (MLB) velkou pozornost.

Ryze americký fenomén už ale zapouští kořeny také ve střední Evropě. Od devadesátých let jeho popularita sílí, i když se nedá čekat, že by někdy zastínil fotbal nebo hokej. Ve sportovních zprávách zmínku o baseballu zahlédnete zřídka.

Záběr na odpal letící přes celé hřiště na tribunu, kde se často porvou fanoušci o míček představující cenný suvenýr, je vnímaný spíš jako kuriozita ve stylu „borce na konec“. Ano, přesně tak vypadá homerun na hřišti, kde najdete místo dvou branek čtyři mety.

„Naše základna má okolo 5 tisíc aktivních členů,“ tvrdí výkonný ředitel České baseballové asociace František Přibyl.

Na ligových zápasech se diváci počítají maximálně ve stovkách. „Není to žádná masovka, i když při finále stadion zaplníme,“ přiznává trenér nejúspěšnějšího českého týmu Draci Brno Arnošt Nesňal.

Právě v Brně se baseballu daří nejvíc, v osmičlenné extralize má čtyři zástupce. V druhém největším českém městě je k dispozici také moderní baseballový stadion postavený před čtyřmi lety za 64 milionů korun. Zatímco mezi basketbalistkami vítězná brněnská dynastie skončila, v baseballu trvá dál. Draci vyhráli už šestnáctý český titul v řadě.

Také v mezinárodním měřítku je patrné zlepšení. Češi se vymanili z role otloukánků. Letos třeba vyhráli mladí reprezentanti mistrovství Evropy do 21 let. V porovnání s absolutní světovou špičkou však zůstává rozdíl dál propastný. Nesňal má jasno, jak by dopadla konfrontace mezi brněnskými Draky a finalistou Světové série. „Moc lichotivé by to nebylo.“ Výstižný příklad přinesla zápas s Kubou během probíhajícího Interkontintentálním poháru, kde favorit zvítězil nad Českem 18:0. „Pak je zápas o bránění, aby nás soupeř nerozmetl.“

V Česku zatím nenajdete jediného baseballového profesionála. Hraním baseballu se tu neživí ani cizinci (převážně Američané) angažovaní v českých týmech. Nejlepší hráči mají alespoň jistotu, že je jejich baseballová záliba nic nestojí. Vybavení a přípravu za ně hradí klub. „Provoz je docela drahý. Za rok činí výdaje na jednoho hráče 50 až 60 tisíc korun,“ spočítal Nesňal.

Kdo chce vydělat baseballem závratné peníze, musí vyrazit za hranice. Urvat angažmá v Major League Baseball je zatím z českého pohledu dost vzdálená představa. „Záleží na několika faktorech. Musíte mít talent i štěstí a být připravený na velkou zátěž,“ říká Přibyl z baseballové asociace.

Evropana na rozdíl od záplavy zástupců Asie nebo Jižní Ameriky najdete v sestavě jen vzácně. Nováčci dostávají podpisový bonus ve výši kolem 30 tisíc dolarů. Každý z nich pak musí projít klikatou cestou přes čtyři patra profesionálních soutěží, než se mu přiblíží vidina nastupovat na vyprodaných stadionech s kapacitou sahající k 60 tisícům diváků. Tam mohou potkat hvězdu New York Yankees Alexe Rodrigueze, který jako nejlépe placený hráč soutěže ročně pobírá 33 milionů dolarů,

Udělat první krok se loni podařilo vnějšímu polaři Matěji Hejmovi, který podepsal sedmiletý kontrakt s Minnesotou Twins a nastoupil za ni v soutěži nováčků. „Za pár let bychom o něm mohli slyšet,“ doufá Přibyl. To by byla v Česku ta nejlepší reklama pro baseball.

***

Právě v Brně se baseballu daří nejvíc, v osmičlenné extralize má čtyři zástupce.

Urvat angažmá v Major League Baseball je zatím z českého pohledu dost vzdálená představa.

BASEBALLOVÁ VÁŠEŇ

Pravidla

točící hráč (pálkař) snaží pálkou zasáhnout míč nadhozený bránícím nadhazovačem. Ve hře proti sobě stojí dvě družstva, která mají po devíti hráčích na čtvercovém hřišti s velkým vnějším polem. Cílem hry je získat v devíti směnách více bodů, než má soupeřící tým. Pokud pálkař oběhne všechny čtyři mety, aniž by byl soupeřem vyautován, jeho družstvo získává bod. Během směny se obě družstva vystřídají v poli a na pálce. Družstvo, které je v poli, musí vyřadit tři soupeřovy pálkaře, tak aby mohlo samo nastoupit na pálku. Homerun je typ odpalu, při kterém pálkař pošle míč za hrazení. Potom automaticky získává bod tím, že může oběhnout všechny mety. Stejně mohou postupovat ostatní hráči jeho týmu na ostatních metách.

Světová série

Finále zámořské Major League Baseball. Nejúspěšnějším týmem historie jsou New York Yankees, kteří v soutěži zvítězili 27krát. Letošní finále má neočekávané složení. San Francisco Giants získal titul naposledy v roce 1954, tehdy ještě jako New York Giants, od přesunutí do Kalifornie o něj usilují marně. Texas Rangers jsou ve Světové sérii poprvé v padesátileté historii klubu. Blíž úspěchu jsou ve finále hraném na čtyři vítězné sérii San Francisco Giants, kteří vyhráli oba domácí zápasy.

Baseball v Česku

První zmínky o pálkovacích hrách pocházejí už z předválečných let. Od sedmdesátých let vznikají první baseballové kluby. Nejúspěšnějším českým klubem jsou Draci Brno, kteří získali posledních 16 českých titulů v řadě. V mezinárodním žebříčku IFAB se nachází Česko na 22. místě, z evropských zemí je šesté nejlepší. Nejvýraznějším úspěchem Česka na mezinárodní scéně je letošní titul mistrů Evropy do 21 let.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...