Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C oblačno Předplatné LN
10. listopadu 2005 7:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku se šíří lži o holocaustu

Holocaust | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Holocaust | foto: Reprofoto

PRAHA Zatímco v Německu tento týden začal proces s popíračem holocaustu Ernstem Zündelem, v Česku jsou někteří jeho sympatizanti v plné akci.

Pedagogové některých středních škol a gymnázií v těchto dnech podle informací LN dostávají knihu s názvem Osvětim, fakta versus fikce. Zásilka je opatřena dopisem Pavla Fabiana titulovaného jako ředitel Národně vzdělávacího institutu.

Fabian holocaust zpochybňuje hned v tomto dopise a jako „významnou postavu revizionismu“ (tedy popírání holocaustu) jmenuje Brožuru zpochybňující holocaust dostávají v těchto dnech do rukou i pedagogové středních škol a gymnázií právě Zündela. Kniha Osvětim, fakta versus fikce podle Fabiana představuje „velmi zajímavý a nový pohled do historie 20. století“.

"Čelíme sílícím snahám omezovat svobodu slova ve prospěch politické korektnosti,“ vysvětluje Fabian, proč vznikl Národně vzdělávací institut a proč knihu šíří. Na webových stránkách institutu si lze stáhnout i další tituly, jako Mezinárodní Žid či Nacionální socialismus po roce 1945.

Knihu Osvětim, fakta versus fikce už přitom policie zná z roku 2000. Tehdy si na ni dala vypracovat znalecký posudek. „Je to klasické popírání holocaustu. Šíření je dle mého trestné,“ konstatoval politolog Zdeněk Zbořil, který posudek zpracovával. Tehdy však potrestán nikdo nebyl. Kniha se totiž tiskla v Belgii a policii se nepodařilo dopátrat ani jejího autora Rudolfa Seidla, ani distributory.

Pavel Fabian by měl být policii znám blíže. Kromě toho, že má blízko k neonacistickému Národnímu odporu, je také jedním ze spolupořadatelů demonstrace na podporu Zündela. Ta se konala letos 28. října před budovou německého velvyslanectví v Praze. „Je to zajímavá informace,“ řekl včera mluvčí policejního prezidia David Kubalák.

Více informací v dnešních tištěných Lidových novinách !!!
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...