Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
14. října 2010 15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku se už odkaliště protrhlo. Obavy ale lidé nemají

Spolana Neratovice. Odkaliště této chemičky se protrhlo na začátku 80. let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spolana Neratovice. Odkaliště této chemičky se protrhlo na začátku 80. let. | foto: ČTK

PRAHA V reakci na ekologickou katastrofu v Maďarsku se hasiči pustí do kontroly odkališť v Česku. Rozhodl o tom ministr vnitra Radek John. Starostové obcí ležících nedaleko nádrží s toxickým kalem ale zvýšené obavy obyvatel nezaznamenali. Lidé si zvykli. Zkušenost s protrženým odkalištěm už ale Česko má.

Na začátku 80. let došlo k ekologické havárii u neratovické chemičky Spolana. Protrhla se hráz odkaliště S - 4 sever a následné šetření ukázalo, že příčinou byl silný vítr, průleh hráze, vyšší akumulace vody a také nedostatečná úroveň dozoru.

Z odkaliště ležícího kousek od pravého břehu řeky Labe uniklo do okolí zhruba 15 000 tun popílku z neratovické chemičky.

Podle vedoucího odboru Kanceláře generálního ředitele Spolany Miroslava Kulíka je rok 1982 už tak trochu už historie. "Zmiňované odkaliště S-sever je v současné době rekultivované," uvedl s tím, že hlavní příčinou tehdejšího protržení bylo nedůsledné provádění technicko-bezpečnostního dohledu.

Spolana podle Kulíka v současné době provozuje jen jedno odkaliště popelovin. Kromě pravidelných kontrol dohlíží na bezpečnost ještě jednou za čtvrtletí nezávislá firma.

Lidé už si zvykli

Možnost ekologické nehody nikdy nelze vyloučit. Ale ani mediální zájem o ekologickou katastrofu v Maďarsku, kde se
počátkem minulého týdne protrhlo odkaliště hliníkárenské společnosi a do okolí vyteklo na 700 tisíc metrů krychlových jedovatého kalu, nevyvolal u lidí bydlících v okolí nádrží s chemickým odpadem zvýšené starosti.

"Žádné obavy jsem nezaznamenala. Podobné úvahy tu jsou, ale kontroly už jsou tak vžité, že je vše v pořádku," uvedla starostka Eva Sýkorová obce Rožná na Vysočině. Ta leží nedaleko jedné z největších odkalovacích nádrží uranového dolu Dolní Rožná.

U obce Mydlovary se nachází odkaliště bývalé chemické úpravny uranových rud MAPE Mydlovary. Některé hráze jsou podle starosty obce Petra Ciglbauera navršené do výšky až 40 metrů. I zdejší lidé už si ale na nádrž 'za domem' zvykli. "Vždycky je třeba počítat s nejhorší variantou, ale věřím, že u nás nic nehrozí." uvedl Ciglbauer.

Podle starosty Oldřicha Doležala z obce Hulice, poblíž které se nachází odkalovací nádrž Rýzmburk, je v Česku dohled nad těmito nádržemi na vysoké úrovni. Díky tomu je riziko nehody velice malé.

Ministerstvo vnitra ale nechce nic nechat náhodě. Hasiči nyní ve spolupráci s kraji zpracovávají seznam míst, které během mimořádných kontrol navštíví. "Kontroly nebudou předem ohlašovány," uvedl mluvčí hasičů Radek Kislinger. Akci hasiči vítají, jelikož si budou moct zmapovat okolní terén. "Přeci jenom zasahovat v případě takovéto havárie je něco jiného, než bojovat s požárem," dodal mluvčí.

Seznam, kontrolovaných míst bude kompletní v polovině příštího týdne. Ministerstvo zemědělství uvádí odkališť na více než tři desítky.

spaŠárka Pálková
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...