Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chebská nemocnice hlásí 12 nových případů, začne plošné testování. Připravuje se evakuace pacientů

Chebská nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chebská nemocnice. | foto: ČTK

V chebské nemocnici je 12 dalších lidí nakažených covidem-19, je to devět zaměstnanců a tři pacienti. Kvůli nárůstu případů nákazy čeká všechny zaměstnance zařízení i jejich rodiny testování.

Nenakažené pacienty nemocnice přemístí do jiných zařízení. Informovala o tom mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. Kraj chce nechat situaci v nemocnici prověřit nezávislým odborníkem.

„Připravujeme převoz pacientů, kteří nemají nákazu koronavirem, z chebské nemocnice do jiných zdravotnických zařízení v našem kraji, nemocnic v Karlových Varech a Sokolově. V chebské nemocnici zůstanou izolováni nemocní covidem-19, kteří budou mít veškerou potřebnou péči,“ uvedla předsedkyně představenstva Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Jitka Samáková.

V provozu zůstane onkologické oddělení, které je v odděleném pavilonu. Bude dál zajišťovat probíhající léčbu na lůžku a ambulantní chemoterapie. „Novou léčbu nezahajujeme,“ řekla Samáková.

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO) se domluvil s šéfem týmu Chytré karantény a náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou na otestování všech zaměstnanců. Krajští hasiči také v příštích dnech kompletně vydezinfikují budovy chebské nemocnice. 

„Přijedou dva týmy a proběhne plošné testování téměř 500 zaměstnanců nemocnice plus jejich rodinných příslušníků. Chceme mít jistotu, že se nákaza nebude dále šířit“ uvedl Kubis. Dodal, že týmy přijedou ve středu. Spolu s rodinnými příslušníky by se tak mělo otestovat okolo tisícovky lidí.

V chebské nemocnici se nakazilo 31 zaměstnanců, z nich se 17 už vyléčilo. Nemocnice aktuálně pečuje o devět covid-19 pozitivních pacientů, z toho jsou čtyři na jednotce ARO.

Pro chebskou nemocnici, která se dlouhodobě potýká s nedostatkem hlavně středního zdravotnického personálu, je počet nakažených zdravotníků výraznou překážkou provozu. Většina má lehký průběh onemocnění, řekl mluvčí KKN Vladislav Podracký.

„Chceme vyslat do chebské nemocnice nezávislého epidemiologa, který by posoudil stav v nemocnici a případně nastavil takové postupy, které povedou k návratu zdravotnického zařízení do normálu,“ doplnil krajský radní pro oblast zdravotnictví Jan Bureš (ODS).

Chebsko patří mezi nejvíce zasažené okresy v Česku. Nákaza se zde šíří hlavně ve zdravotnických zařízeních, v chebské nemocnici a také v nemocnici v Mariánských Lázních. Podle údajů z pondělního odpoledne bylo v kraji celkem nakaženo od počátku epidemie 383 lidí, z toho 249 na Chebsku.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...