Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Chebu začali dezinfikovat nemocnici. Ta je označována za lokální ohnisko nákazy koronavirem

Odběrové týmy Armády ČR v chebské nemocnici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odběrové týmy Armády ČR v chebské nemocnici. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Cheb V chebské nemocnici ve čtvrtek začala dezinfekce vnitřních prostor, potrvá do soboty. Druhým dnem pokračuje i testování všech zaměstnanců nemocnice, ve které se v posledním týdnu objevil zvýšený výskat nákazy koronavirem. Ze tří stovek zaměstnanců, kteří prošli testováním ve středu, se koronavirus prokázal zatím u jednoho dalšího člověka, řekl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Hasiči staví nové odběrové stany pro odběrové týmy Armády ČR v chebské...
Hasiči staví nové odběrové stany pro odběrové týmy Armády ČR v chebské...

Podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala dezinfekci chebské nemocnice provádí jednotka hasičů z Ostravy vybavená speciálním přístrojem. Pomáhají jim hasiči z Karlovarského kraje. „Speciální dezinfekce se aplikuje pod tlakem, nechá se působit a prostor se musí následně vyvětrat. Místnost musí být prázdná, bez lidí,“ řekl Kasal. Mluvčí uvedl, že se dezinfikují dva pavilony nemocnice.

Dezinfekce potrvá zřejmě do soboty, pokud se neobjeví nepředvídatelné překážky, řekl ve čtvrtek mluvčí nemocnice. Teprve následně se připraví plán postupného návratu nemocnice do běžné činnosti. Zatím v ní fungují jen ambulance a částečně onkologické oddělení, které je v oddělené budově.

Podle mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovy Vary Michaely Zajíčkové podstoupila testování během středy asi polovina z bezmála 500 zaměstnanců nemocnice. Nyní se čeká na výsledky.

Podle plánu, na kterém se dohodla Karlovarská krajská nemocnice Karlovarský kraj i hygienici, by v případě pozitivních testů měli projít testováním i členové domácností nakažených zdravotníků, případně další lidé, kteří s nimi přišli do kontaktu.

Chebská nemocnice je jedním z největších lokálních ohnisek nákazy v Česku. Vedení nemocnice udává, že se zde zatím nakazilo 31 zaměstnanců, ministerstvo zdravotnictví ve středu uvedlo 38 zaměstnanců a 49 pacientů.

Karlovarský kraj proto požádal o pomoc krizový štáb ČR a do Chebu přijely pomoci s testování tři týmy vojáků. Jak dlouho bude testování trvat, závisí hlavně na výsledcích testů.

Chebsko je nejvíce zasažený okres v Karlovarském kraji. Kromě chebské nemocnice se větší počet případů objevil i v nemocnici v Mariánských Lázních. Tam se ale zřejmě podařilo dalšímu šíření už zabránit. Celkově je podle ranních údajů ministerstva zdravotnictví v Karlovarském kraji 414 nakažených. V přepočtu na počet obyvatel je Karlovarský kraj nejvíce zamořeným krajem v Česku.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...