2. dubna 2014 8:58, aktualizováno  14:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie rekonstruovala vraždu podnikatele Housky. Výsledek tají

Kriminalisté rekonstruují vraždu podnikatele Housky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kriminalisté rekonstruují vraždu podnikatele Housky. | foto: MAFRA - Karel Pešek

CHOMUTOV Více než tři hodiny ve středu v Chomutově trvala rekonstrukce vraždy kontroverzního podnikatele a vlivného člena ČSSD Romana Housky. Kromě desítek kriminalistů a dozorujícího státního zástupce se jí zúčastnili také znalci, patolog, psycholožka a zmocněnci poškozených.

Kriminalisté chtěli rekonstrukcí potvrdit výpověď muže, který se k vraždě přiznal. Housku zastřelil čtyřmi ranami loni 18. listopadu. Ulici Kamenný vrch, kde Houska žil se svou partnerkou, bývalou hejtmankou a současnou hejtmanovou náměstkyní Janou Vaňhovou (ČSSD), policie uzavřela kolem 08:00. Asi o půl hodiny později přivezli policisté se samopaly z vazební věznice údajného pachatele. Housku představoval figurant podobného vzrůstu a váhy, jako byl zastřelený podnikatel.

Obviněný při rekonstrukci podle náměstka krajského policejního ředitele Bohumila Kotase spolupracoval. "Pan obviněný aktivně spolupracoval, ukázal nám svoji verzi svého příběhu. Veškerá dokumentace se teď bude vyhodnocovat. Vyhodnotí ji jak vyšetřovatel, tak znalci z oboru soudního lékařství, balistiky a psychologie," řekl Kotas. Výsledky expertiz budou podle něj známé během několika týdnů. Muž údajně Housku po hádce zastřelil u garáže, jeho tělo pak přikryl plachtou. Z místa činu utekl lesem, který s Houskovým domem sousedí.

Podezřelého zadržela policie 12. března. K činu se přiznal a odevzdal i vražednou zbraň. Osmatřicetiletý muž, který žil v Krupce na Teplicku zůstává podle Kotase jediným podezřelým. "Je to náš jediný favorit," řekl.

Obviněný muž dosud nebyl trestán. Podle policejních zdrojů neměl vazby na Chomutov, v okolí místa činu prý hledal práci. Po vraždě byl podle policejních zdrojů v domě, nic ale neukradl. "Pravděpodobně se šel přesvědčit, zda tam nebylo záznamové zařízení kamer instalovaných na domě," řekl už dříve policejní zdroj.

Klíčovou stopou byl paralyzér

Klíčovou stopou vedoucí k podezřelému byl podle kriminalistů paralyzér, který zůstal na místě činu. Policie na něm našla stopu DNA muže s bydlištěm na Teplicku. Paralyzér a pistoli ráže devět milimetrů prý s sebou nosil běžně. Kriminalisté by podle šéfa vyšetřovacího týmu Martina Charváta muže zadrželi, i kdyby se nepřiznal. "Poprvé jsme se s ním setkali 8. ledna, kdy nám proběhl sítem prověřovaných osob, a 20. ledna se stal naším hlavním podezřelým, protože jsme obdrželi výsledek genetického zkoumání," řekl už dříve Charvát.

Podle dosavadních výsledků vyšetřování motiv činu nesouvisel s Houskovými obchodními ani politickými aktivitami. Zatím vše nasvědčuje tomu, že šlo o náhodné setkání, které vyústilo v konflikt a střelbu. Při vyšetřování kriminalisté vyslechli stovky lidí, na případu pracoval tým 24 policistů z krajské správy a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Vražda Romana Housky

Houska byl zastřelen loni 18. listopadu u vily v Chomutově, kde žil s Vaňhovou. Jeho tělo našel podnikatel, spoluvlastník stavební společnosti RRR s.r.o. Vlastimil Rindoš, který s ním měl domluvenou schůzku.

Houska byl v Ústeckém kraji vnímán jako kontroverzní člověk, čelil i podezření z úplatkářství.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!