Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Číně jsou padělky normální

Česko

Padělání se již obrací proti samotným čínským firmám, protože krást začali Číňané Číňanům

PEKING Co takhle pánské triko značky Diesel za cenu dvou piv? Anebo dámský baloňák od dvojice Dolce&Gabbana místo večerního kina? Připadá vám to nereálné?

Na pekingském tržišti Silk Market, Hedvábném trhu, je přesně tohle možné. Tady koupíte triko Diesel za 33 korun a kabát od D&G za 168. V sedmipatrovém bludišti uprostřed čínské megapole stojíte tváří v tvář fenoménu s jednoduchým názvem - padělky.

Evropské firmy podnikající v Číně tvrdí, že je padělky připravují o 20 procent potenciálního zisku. Už zdaleka přitom nejde jen o oblečení. Číňané falšují elektroniku, léky, otevírají „značkové“ západní „sendvičárny“ bez licence a hitem poslední doby se stal pravý olivový olej, který vůbec není z oliv!

„Je, je, přímo z Řecka,“ bude vám nicméně přesvědčivě tvrdit prodavačka s lahví nažloutlé tekutiny v ruce.

Padělky škodí hlavně malým a středním firmám Pro malé a střední firmy je riziko padělání zboží největší hrozbou na čínském trhu, protože si, na rozdíl od velkých podniků s celými týmy právníků, nemůžou dovolit zaplatit patřičnou ochranu. Proto také respektování značek a obecně intelektuálního vlastnictví je vysoko na seznamu bodů, které s čínskými komunisty právě probírá správce unijního obchodu s Čínou, eurokomisař Peter Mandelson.

Sám tvrdí, že hlavní problém je vymáhání pravidel, protože nutné zákony by už Čína měla. „Je to ale velká země a chybí jí dostatek prostředků - kontrolorů na trzích a podobně,“ říká. „Nicméně,“ dodává Mandelson, „je tu i nedostatek vůle zasáhnout ze strany čínských úřadů.“ Že režim umí nad padělky přimhouřit oko, o tom mluví mnohý Evropan podnikající v Číně. Třeba Silk Market: jednou za čas sem dorazí kontrola, zabaví několik tun zboží, ale majitel - soukromá čínská firma - si zatím vždycky vystačil s větou, že není v jeho silách mít přehled, co se děje na všech poschodích. „Číňané mají odlišný vztah k duševnímu vlastnictví než my. Padělky nepovažují za krádež, dokonce ani za něco ilegálního. I proto je těžké donutit úřady k akci,“ tvrdí Ital Enrico Perlo, zástupce Evropské hospodářské komory v Pekingu a zároveň manažer firmy Guala Closures, která vyrábí bezpečnostní zátky do lahví - aby do originálních lahví od alkoholu nebo třeba oleje nešla podruhé nalít napodobenina. Podnik tu má zlatý důl: téměř každá druhá místní lihovina na regálu není pravá. Rozsah padělání demonstruje Perlo i poznámkou, že i jejich zátky se Číňané snaží falšovat a firma už dva podniky poslala k soudu.

Podle Perla se nicméně blýská na lepší časy. Padělání se totiž obrací proti samotným čínským firmám, protože krást začali Číňané Číňanům. „Drtivá většina soudních pří o duševní majetek je už dnes čínsko-čínská,“ říká. A protože režim nerad vidí, že by kvůli krádeži známky měli být lidé bez práce a bouřit se, počet kontrol letos meziročně stoupl o patnáct procent.

O autorovi| KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ (od zvláštní zpravodajky LN)

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...