Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V ČR se testovalo malé množství ‚novičoku‘, řekl Zeman. Šlo o jinou látku, než kterou byl otráven Skripal

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto:  David Neff, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman uvedl, že podle jeho informací byla chemická látka s označením A230 loni v listopadu v malém množství vyrobena, testována a poté zničena, ve speciální laboratoři v Brně. Odvolal se na zprávy tajných služeb. Podle Zemana je to důkaz o výrobě novičoku v Česku. Paralytickou látkou ze skupiny přezdívané jako novičok byl Anglii otráven dvojitý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Šlo však o jinou látku - o A234.

V České republice se v malém množství vyráběl a testoval jed novičok, po testování byl zničen, řekl ve čtvrtek prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro TV Barrandov. Mělo se tak stát ve Vojenském výzkumném ústavu v Brně.

Vychází přitom ze zprávy Bezpečnostní informační služby, která uvedla, že šlo o látku s označením A-230, (která patří do „rodiny“ novičoků - což je přezdívka skupiny paralytických látek vyvinuých v SSSR). Skripal byl ale podle Zemana otráven látkou A-234. 

Prezident se proto obrátil i na další tajnou službu, Vojenské zpravodajství, podle kterého nervově-paralytická látka, která byla v Brně testována, je novičok. Po prostudování zpráv obou tajných služeb se prezident přiklonil k názoru vojenských zpravodajců.

„Závěr je, že u nás byl vyráběn a testován novičok, byť v malém množství a poté zničen. Je pokrytectví předstírat, že tomu tak nebylo,“ prohlásil prezident. Zemanovi podle jeho slov nevadí, že se tak dělo, za pokrytecký považuje předstírat, jako by se nic takového nedělo. „Lžeme si do vlastní kapsy,“ uvedl.

Jenže problém je, že žádný novičok oficiálně neexistuje, jde pouze o přezdívku skupiny látek.

Vyzradil Zeman utajovanou zprávu?

Zeman uvedl, že zpráva tajné služby nebyla ani ve stupni Přísně tajné, ani Tajné, ani Důvěrné a proto z ní prý může „s příslušnou opatrností“ citovat. Ve výčtu ale vynechal nejnižší klasifikaci utajení Vyhrazené.

„My jsme svůj úkol splnili a zprávu jsme panu prezidentovi odevzdali.  Vzhledem k tomu, že je v režimu utajení Vyhrazené, nemůžeme ji nijak komentovat,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Také ministryně obrany Karla Šlechtová nemůže kvůli utajovaným informacím komentovat Zemanova tvrzení o novičoku. Na území ČR nyní žádný novičok není, napsala.

Prezident Miloš Zeman uložil v březnu šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi úkol, aby služba pátrala po tom, zda byl na území Česka vyvíjen nebo skladován jed novičok. 

Novičok byl jed, kterým byli v Británii otráveni bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera. Že mohl pocházet z Česka, tvrdíilo Rusko. Zástupci české vlády v čele s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), vojenští odborníci či Ústav pro jadernou bezpečnost už dříve prohlásili, že novičok se v Česku nevyráběl. Rusko překročilo veškeré meze, když označilo Česko za možnou zemi původu nervového jedu novičok, řekl Babiš koncem března poté, co Praha vyhostila tři členy ruského diplomatického personálu.

Když v březnu Moskva označila Česko za jednoho z možným původců novičoku, ředitel Vojenského výzkumného ústavu v Brně Bohuslav Šafář řekl, že otravné látky se v Česku vyrábějí výhradně pro laboratorní účely. Malé množství jich vyrábí i jeho ústav, ale má k tomu souhlas Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Řádově jde o gramy, takže podle Šafáře nejde o výrobu, ale spíše o „laboratorní přípravu malého množství“, kvůli otestování jejich vlastností.

události kolem spekulací o spojitosti České republiky se smrtící látkou novičok

17. března - Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová řekla v ruské televizi, že nejpravděpodobnějším zdrojem smrtící látky novičok, kterou byl podle britských zdrojů počátkem března na jihu Anglie otráven dvojitý agent Sergej Skripal, je Česká republika, Slovensko, Británie nebo Švédsko. Podle Británie byla látka vyvinuta v Rusku.

- Český ministr zahraničí Martin Stropnický to označil za standardní způsob, jak manipulovat informacemi a odvést pozornost. Ministryně obrany Karla Šlechtová zdůraznila, že ČR striktně dodržuje mezinárodní úmluvu o zákazu, vývoji, výrobě a šíření chemických látek. Za nesmyslné a absurdní označil tvrzení ruské diplomacie také mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Rázné odmítnutí přišlo pak i ze Slovenska a ze Švédska.

- Ředitel Vojenského výzkumného ústavu v Brně Bohuslav Šafář řekl, že otravné látky se v ČR vyrábějí výhradně pro laboratorní účely, kvůli otestování jejich vlastností. Pokud se vůbec nějaké připraví, tak pouze v malém množství v řádu gramů, zdůraznil.

21. března - Ministr zahraničí Martin Stropnický znovu označil za absurdní ruské tvrzení, že nervová látka použitá k útoku v Británii mohla pocházet z Česka. Ruský velvyslanec Alexander Zmejevskij, kterého si ministerstvo předvolalo, podle něj nepřinesl žádné důkazy, které by tvrzení Moskvy podpíraly.

- Ruské ministerstvo zahraničí v oficiálním dokumentu znovu zařadilo Česko mezi země, které pracovaly na vývoji novičoku. Dokument úřad předal všem cizím velvyslanectvím v Moskvě.

26. března - Premiér Andrej Babiš oznámil, že Česko vyhostí tři členy ruského diplomatického personálu v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii. Je to výraz solidarity s Británií po útoku, řekl Babiš. Zároveň uvedl, že Rusko překročilo veškeré meze, když označilo Česko za možnou zemi původu nervového jedu novičok použitého k útoku v Británii.

- Prezident Miloš Zeman uložil šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi, aby BIS pátrala po tom, zda byl jed na území Česka vyvíjen nebo skladován.

27. března - Prezident Zeman řekl, že nevěří, že je v ČR vyráběn nebo skladován novičok. Některé novinové články i zprávy ze zdrojů, které nechtěl kvůli jejich utajení jmenovat, podle něj naznačují, že by to možné bylo. Bude lepší, když to tajné služby prověří, řekl Zeman.

29. března - Moskva v reakci na kroky Británie a jejích spojenců oznámila, že vyhostí stejný počet diplomatů, kolik jich dané státy vyhostily zpět do Ruska. Jen o několik hodin dříve Marija Zacharovová prohlásila, že ač Prahu nikdo z ničeho neobviňuje, zprávy v médiích a ve veřejných zdrojích NATO prokazují, že paralytické látky typu novičok mají významné místo v českém výzkumu otravných látek.

3. dubna - Senátní bezpečnostní výbor odsoudil prezidenta Miloše Zemana za to, že nechal BIS prověřit, zda v Česku nebyl vyvíjen nebo skladován jed novičok.

27. dubna - BIS oznámila, že už vypracovala pro prezidenta Zemana zprávu, zda byl na území Česka vyvíjen nebo skladován novičok.

3. května - Prezident Zeman řekl v rozhovoru pro TV Barrandov, že v ČR se v malém množství vyráběl a testoval jed novičok, po testování byl zničen. Oznámil, že vychází ze zprávy Vojenského zpravodajství, podle něhož nervově-paralytická látka označovaná jako A230, kterou pro účely testování loni vyráběl Vojenský výzkumný ústav v Brně, je novičok. BIS naopak podle Zemana dospěla k závěru, že tento plyn není novičok. Po prostudování zpráv obou tajných služeb se prezident přiklonil k názoru vojenských zpravodajců.

,

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...