Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
8. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Strany ladí strategie: v ČSSD nenosí kravaty, ODS se učí používat Twitter

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA U ČSSD se nenosí kravaty, ODS zase učí své členy pracovat s Twitterem. Strany dolaďují před předčasnými volbami poslední detaily a chtějí působit co nejjednotněji. Některé dokonce pořádají pro straníky na kandidátkách mediální tréningy.

ODS se ve své kampani zaměřila na sociální síť Twitter. Vydala proto pro své členy dvoustránkový manuál, jak ji co nejefektivněji používat. Vše v duchu aktuálních volebních billboardů a bez loga ODS. Jako modelový profil je použit twitterový účet výkonného místopředsedy strany Martina Kuby.

ČSSD šla ještě dál. Vydala podrobný manuál, jak se má politik oblékat nebo jaká gesta má při styku s veřejností používat. "Styl projevu je důležitou součástí značky ČSSD. Může oslovit a ovlivnit mnoho lidí," stojí v manuálu sociálních demokratů, na který upozornil server Českápozice. Manuál je ilustrován fotkami volebních lídrů, především předsedou strany Bohuslavem Sobotkou. Ten stojí jako model v doporučeném obleku bez kravaty a s přívětivými gesty.

Kravata symbolizuje všechny negativní rysy

"Košile bez kravaty působí více neformálně, přirozeně, jako pracovní verze ve významu 'jdeme něco dělat, nebudeme jen sedět v křesle',“ komentuje modelovou fotografii manuál strany. "Kravata symbolizuje všechny negativní rysy současného establishmentu. Volíme pohodlný, otevřený postoj – musí být vidět, že se kandidát ve své roli cítí dobře a je na ni hrdý."

Polský expremiér Leszek Miller a český možný budoucí premiér Bohuslav Sobotka.

Bez kravat. Polský expremiér Leszek Miller a český možný budoucí premiér Bohuslav Sobotka.

Ostatní bývalé parlamentní partaje, které se rozhodly v předčasných volbách kandidovat, zase zprostředkovávají straníkům na kandidátkách různá rétorická školení. "Naše členy učíme, jak vystupovat před médii i jak napsat takovou tiskovou zprávu," řekl serveru Lidovky.cz tiskový mluvčí KDU-ČSL Daniel Herman. "O kurzy je poměrně velký zájem. Lektoři pocházejí z našich řad, ale najímáme i externisty," popsal.

Pokyny, které vedou ke stádnosti

Také komunisté mají mediální tréningy. Vydat manuál podobně jako ČSSD ale neplánují. "Co se týče odpovědí na nejasné otázky, mohou se členové strany poradit v odborném zázemí, které spadá pod pana Jiřího Dolejše," řekla Irena Ernestová z mediálního oddělení KSČM.

Ani v TOP 09 údajně nekoluje žádný oběžník. "TOP 09 se věnuje vzdělávání svých zástupců, a to v mnoha ohledech a dlouhodobě. Proto nemusí před těmito volbami narychlo vydávat obecné pokyny, které v důsledku navíc vedou k jisté stádnosti," reagovala mluvčí TOP 09 Martina Týblová na manuál strany ČSSD.

jzlJakub Zelenka
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.