Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Beránek umíral v hrozných bolestech, stojí v parte. Zabili ho návštěvníci zoo

Česko

  19:54
DĚČÍN - Děčínská zoologická zahrada na svých stránkách oznámila úmrtí dvou ovcí ouessantských, které zahynuly kvůli návštěvníkům. Lidé totiž krmili ovce čerstvým pečivem i přes přísný zákaz.

Ovce ouessantská. foto: Zoo Děčín

V zoologické zahradě v Děčíně zemřeli tříletý beran a ovce, která byla s největší pravděpodobností březí.

„O jeho (berana) smrt se zasloužili nezodpovědní návštevníci, kteří ho překrmili čerstvým pečivem, ačkoliv v zoo platí zákaz krmení zvířat!“ stojí v beránčím parte.

A můžeme to říkat pořád dokola... :( Zvířata v zoo se nekrmí!!! Včera následkem překrmení čerstvým pečivem uhynul berá...

Zveřejnil(a) Zoo Děčín dne 26. leden 2016

„Tento smutný případ bohužel není ojedinělou záležitostí. Často nacházíme ve výbězích zbytky od svačin, párky v rohlíku nebo sušenky,“ stěžuje si na webu zoologické zahrady mluvčí Alena Hloušková.

„V důsledku překrmení pečivem dochází k namnožení pěny a plynů v bachoru, který začne utlačovat jiné orgány, až dojede k selhání metabolického systému. Typickými příznaky takového překrmení je pěna u huby zvířete a nafouklé břicho,“ popslala pro server Lidovky.cz Hloušková. „Podobným způsobem v minulosti uhynula například kapybara vodní. A doslova za 5 minut dvanáct jsme od podobného osudu zachraňovali vloni samici makaka chocholatého,“ líčí potíže s neukázněnými návštěvníky.

Nepoučitelní návštěvníci

Zahrada na případ upozornila na sociálních sítích, kam umístila parte zesnulého berana. Podle vyjádření veterinářky Lýdie Čačkové, které poskytla děčínské zoologické zahradě, muselo zvíře umírat v hrozných bolestech.

S případy zakázaného krmení zvířat se setkali i v pražské zoo. „V poslední době naštěstí ne. Ale ty případy překrmení zvířat návštěvníky se objevují,“ řekla serveru Lidovky.cz Jana Myslivečková.

Zoologické zahrady prosí návštěvníky, aby nekrmili zvířata, pokud jim to není v rámci expozice dovoleno. Jenže ani výrazné zákazy nezabírají.

„Zoo může maximálně vykázat takového návštěvníka z areálu za porušení návštěvního řádu a podat na něj trestní oznámení za týrání zvířat,“ uvedla pro Lidovky.cz Hloušková.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!