Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Dejvicích je vykoupena balená voda a léky. Nemocný je syn i manžel

Česko

  16:51aktualizováno  19:23
PRAHA - Voda v pražských Dejvicích byla kontaminovaná koliformními bakteriemi, které způsobují zvracení, průjem a zvýšenou teplotu. Záchranka proto rozvezla do nemocnic přes 40 lidí, zdravotní problémy má několik stovek obyvatel. Potíže má i rodina editorky Lidových novin Kateřiny Svobodové.

Pro vodu k cisternám si v neděli přicházely stovky lidí. foto: Petr TopičMAFRA

Lidovky.cz: Obyvatele pražských Dejvic trápí nepitná voda a zdravotní problémy. Jak to vypadá na místě?
Je to tu hrozné. Všechna balená voda ve večerkách je vykoupená. Když jsem šla do lékárny, tak už tam neměli ani žádné prášky na zažívací potíže. Lékárnice mi řekla, že přede mnou tam bylo už tak 150 lidí.

Voda v Dejvicích způsobila zdravotní problémy stovkám lidí. Mohou za to zřejmě koliformní bakterie

Lidovky.cz: Byly před oznámením výstrahy nějaké náznaky, že se s vodou něco děje?
Už od rána jsme měli špatný tlak vody, a proto jsem volala na dispečink společnosti Pražské vodovody a kanalizace. Operátorka mi řekla, že proplachují masivně potrubí v okolí celých Dejvic a odpoledne by se to mělo zlepšit. Pak se ale vyhrabal z postele můj syn a bylo mu špatně. Zle se pak udělalo i mně a manželovi. Když ale ráno proplachovali potrubí, tak asi už věděli, že něco není v pořádku. Mohli mi tehdy alespoň říct, že je ta voda nepitná.

Lidovky.cz: Máte v okolí ještě někoho, komu je špatně?
Spoustě lidem v sousedství je špatně. Třeba prodavačka ve večerce mi říkala, že její syn je také nakažený. Klukům, kteří bydlí poblíž nás, se udělalo taky zle. No, je to tu celkem veselé.

Pro vodu k cisternám si v neděli přicházely stovky lidí.
Pro vodu k cisternám si budou obyvatelé Dejvic chodit minimálně do pondělí.

Lidovky.cz: Upozornily orgány podle vás dostatečně obyvatele Prahy 6 na fakt, že je s vodou něco špatně?

Lidé ve večerce si stěžovali, že to říkají pozdě. Ty cedule, co dávají na dveře, nejsou moc dobré, protože začínají upozorněním na sníženou kvalitu vody a až později se dočtete, že voda není pitná.  V Dejvicích ale bydlí také hodně cizinců. Ti nemohou tušit, že je něco špatně. Letáky ani hlášení nejsou vůbec v cizích jazycích.

Problémy hlásí už i další čtvrti Prahy 6

Kohoutková voda v Praze 6 není v žádném případě vhodná k pití. Opatrní by měli být obyvatelé celé městské části, uvedl v sobotu zástupce mluvčího Prahy 6 Petr Vybíral. 

Podle Pražských vodovodů a kanalizací není voda pitná v Dejvicích a Bubenči, na radnici se ale začínají obracet i obyvatelé Vokovic a dalších částí. Lidé by vodu neměli používat ani na vaření, k ústní hygieně, ale ani k omývání nádobí.

"Neprodleně jsem informoval ředitele všech mateřských a základních škol a vyzval je k maximální obezřetnosti," uvedl radní Jan Lacina. Opatrní by měli být především rodiče s malými dětmi, senioři, alergici a provozovatelé restaurací.

Aktuální mapku s rozmístěním cisteren najdou lidé na webových stránkách PVK a Prahy 6.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat