Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Dejvicích je vykoupena balená voda a léky. Nemocný je syn i manžel

Pro vodu k cisternám si v neděli přicházely stovky lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro vodu k cisternám si v neděli přicházely stovky lidí. | foto: Petr TopičMAFRA

PRAHA Voda v pražských Dejvicích byla kontaminovaná koliformními bakteriemi, které způsobují zvracení, průjem a zvýšenou teplotu. Záchranka proto rozvezla do nemocnic přes 40 lidí, zdravotní problémy má několik stovek obyvatel. Potíže má i rodina editorky Lidových novin Kateřiny Svobodové.

Lidovky.cz: Obyvatele pražských Dejvic trápí nepitná voda a zdravotní problémy. Jak to vypadá na místě?
Je to tu hrozné. Všechna balená voda ve večerkách je vykoupená. Když jsem šla do lékárny, tak už tam neměli ani žádné prášky na zažívací potíže. Lékárnice mi řekla, že přede mnou tam bylo už tak 150 lidí.

Lidovky.cz: Byly před oznámením výstrahy nějaké náznaky, že se s vodou něco děje?
Už od rána jsme měli špatný tlak vody, a proto jsem volala na dispečink společnosti Pražské vodovody a kanalizace. Operátorka mi řekla, že proplachují masivně potrubí v okolí celých Dejvic a odpoledne by se to mělo zlepšit. Pak se ale vyhrabal z postele můj syn a bylo mu špatně. Zle se pak udělalo i mně a manželovi. Když ale ráno proplachovali potrubí, tak asi už věděli, že něco není v pořádku. Mohli mi tehdy alespoň říct, že je ta voda nepitná.

Lidovky.cz: Máte v okolí ještě někoho, komu je špatně?
Spoustě lidem v sousedství je špatně. Třeba prodavačka ve večerce mi říkala, že její syn je také nakažený. Klukům, kteří bydlí poblíž nás, se udělalo taky zle. No, je to tu celkem veselé.

Pro vodu k cisternám si v neděli přicházely stovky lidí.
Pro vodu k cisternám si budou obyvatelé Dejvic chodit minimálně do pondělí.

Lidovky.cz: Upozornily orgány podle vás dostatečně obyvatele Prahy 6 na fakt, že je s vodou něco špatně?

Lidé ve večerce si stěžovali, že to říkají pozdě. Ty cedule, co dávají na dveře, nejsou moc dobré, protože začínají upozorněním na sníženou kvalitu vody a až později se dočtete, že voda není pitná.  V Dejvicích ale bydlí také hodně cizinců. Ti nemohou tušit, že je něco špatně. Letáky ani hlášení nejsou vůbec v cizích jazycích.

Problémy hlásí už i další čtvrti Prahy 6

Kohoutková voda v Praze 6 není v žádném případě vhodná k pití. Opatrní by měli být obyvatelé celé městské části, uvedl v sobotu zástupce mluvčího Prahy 6 Petr Vybíral. 

Podle Pražských vodovodů a kanalizací není voda pitná v Dejvicích a Bubenči, na radnici se ale začínají obracet i obyvatelé Vokovic a dalších částí. Lidé by vodu neměli používat ani na vaření, k ústní hygieně, ale ani k omývání nádobí.

"Neprodleně jsem informoval ředitele všech mateřských a základních škol a vyzval je k maximální obezřetnosti," uvedl radní Jan Lacina. Opatrní by měli být především rodiče s malými dětmi, senioři, alergici a provozovatelé restaurací.

Aktuální mapku s rozmístěním cisteren najdou lidé na webových stránkách PVK a Prahy 6.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.