Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli vedru a suchu hrozí požáry ve většině republiky, v Polabí může být i 37 stupňů

Sucho doléhá na zemědělce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sucho doléhá na zemědělce | foto: MAFRA - Martin Veselý

Praha V deseti regionech České republiky hrozí kvůli suchému a teplému počasí vznik požárů. Vysoké riziko je zejména v severní polovině Čech a na střední a jižní Moravě. Výstraha se nevztahuje na Moravskoslezský, Jihočeský a Karlovarský kraj a Vysočinu. Česko čekají i v dalších dnech vysoké teploty, v pátek a v sobotu má být až 35 stupňů Celsia, v Polabí ojediněle 37 stupňů. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Výstraha před nebezpečím požárů platí až do odvolání v Praze, středních Čechách, v krajích Pardubickém, Královéhradeckém, Libereckém, Ústeckém, Jihomoravském a v částech krajů Plzeňského, Zlínského a Olomouckého.

Do ČR zasahuje výběžek vyššího tlaku vzduchu, který bude v sobotu slábnout. „Současně se nad střední Evropou udržuje velmi teplý vzduch. V neděli přejde přes naše území od severozápadu studená fronta,“ uvedli meteorologové. V neděli se nejvyšší teploty budou pohybovat mezi 28 až 32 stupni Celsia, nejtepleji bude na jihovýchodě Moravy. Od úterý budou opět překračovat 31 stupňů na většině území.

Vedro bylo i domácím mazlíčkům.
Místní slečna se chladí v Sázavě pod jezem u pivovaru v Kácově.

Pro všechny oblasti do 600 metrů nad mořem v celé ČR platí aktuálně výstraha před vysokými teplotami do sobotního večera, pouze v Jihomoravském kraji až do nedělních 20:00. V Praze a krajích Středočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Libereckém, Ústeckém, Jihomoravském a některých okresech Olomouckého kraje je tato výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. Meteorologové budou výstrahu v nejbližších dnech upravovat, protože předpokládají další vlnu veder v příštím týdnu.

Lidé by měli dodržovat pitný režim, omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Kvůli vyššímu riziku požárů by neměli v přírodě rozdělávat oheň, vypalovat trávu, odhazovat cigaretové nedopalky a používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Je třeba se řídit případnými místními vyhláškami a zákazy.

Vlna veder trvá v Česku od začátku týdne. Středa byla zatím nejteplejším dnem celého roku, v Řeži u Prahy meteorologové naměřili 38 stupňů. S horkem se potýkají nemocnice, soudy, domovy pro seniory či sportovci. V internetových obchodech v posledních dnech o stovky procent vzrostlo vyhledávání zboží v kategorii klimatizace.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...