19. listopadu 2012 11:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vedlejší dopad prohibice: méně se kradlo, vraždy z opilosti zmizely úplně

V měsíci prohibice tvrdého alkoholu trestných činů ubylo. Ne však všech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V měsíci prohibice tvrdého alkoholu trestných činů ubylo. Ne však všech. | foto: Shutterstock

PRAHA Méně vražd, méně násilných činů i třeba méně případů znásilnění pod vlivem alkoholu. Server Lidovky.cz zjišťoval, jak se zářijová - skoro dva týdny trvající - prohibice tvrdého alkoholu projevila v kriminálních statistikách.

Kvůli četným otravám metanolem zakázal ministr zdravotnictví 14. září prodej tvrdého alkoholu. Jak ukázal rychlý průzkum policejních statistik, prohibice měla na kriminalitu páchanou pod vlivem alkoholu pozitivní vliv.

Většina trestných činů ve srovnání s předchozími dvěma měsíci poklesla. Zatímco například vraždy pod vlivem alkoholu byly v červenci spáchány čtyři a v srpnu dokonce pět, v září nedošlo ani k jedné.

Vývoj počtu trestných činů spáchaných pod vlivem alkoholu


Spojitost mezi poklesem kriminality a prohibicí připustila i vrchní inspektorka policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová. "Vzhledem k tomu, že některé trestné činy souvisí úzce s požitím alkoholu (například násilná trestná činnost nebo majetková trestná činnost), lze vyvozovat, že pokles v daném období může souviset s prohibicí," uvedla pro Lidovky.cz Zatloukalová.

Statistika kriminality pod vlivem alkoholu
Skupina trest. činůLeden - červenČervenecSrpen  Září 
Vraždy 31+ 4 + 5  + 0 
Násilné činy1171+ 179+ 178  + 161 
Mravnostní činy69+ 10+ 14  + 8 
Krádeže vloupáním151+ 21+ 24  + 13 
Krádeže prosté312+ 49+ 60  + 59 
Majetkové činy704+ 111+ 133  + 101 


Obdobně výrazný rozdíl - jako uvedený pokles vražd - je však ve statistikách výjimkou. Přestože prohibice trvala bezmála polovinu měsíce, k 50procentnímu poklesu počtu trestných činů spáchaných pod vlivem alkoholu nedošlo. Lidé měli totiž nějaké zásoby alkoholu doma a krom toho se i nadále prodávalo víno, pivo či různé likéry s obsahem alkoholu pod 20 procent.

K téměř žádnému rozdílu nedošlo v počtu dopravních nehod na silnicích, ve kterých hrál roli alkohol. V září policejní statistiky zaznamenaly 232 takových nehod, což je sice o téměř 30 nehod méně než v měsíci srpnu, na druhou stranu je to číslo srovnatelné s nehodovostí v červenci.

Vybrané trestné činy pod vlivem alkoholu
Název trestného činuLeden - červenČervenecSrpen  Září 
Úmyslné ublížení na zdraví550+ 71+ 69  + 85 
Znásilnění50+ 8 + 8  + 6 
Poškozování cizí věci223+ 38+ 47  + 29 
Výtržnictví 525+ 82+ 89  + 69 
Dopr. nehoda silniční1283+ 237+ 257  + 232 


Proti všem číslům jde pak statistika čítající trestný čin úmyslné ublížení na zdraví. Nejenže počet neklesl, dokonce ani nestagnoval. Oproti průměru letních měsíců stoupl počet případů úmyslného ublížení na zdraví v září o více než pětinu.

K TÉMATU:

Metylalkoholová aféra vypukla na začátku září. V polovině měsíce pak vláda rozhodla, že vyhlásí prohibici. Ta nakonec trvala téměř dva týdny. V celé zemi kvůli otrávenému alkoholu zemřelo už 35 lidí, další lidé budou mít trvalé následky, zejména poškozený zrak.


Zvětšit mapu

spaŠárka Pálková

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz