Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svědectví z budovy: roztrhané obrazy v galerii, lidé propadli s podlahou

Česko

  17:05aktualizováno  18:09
PRAHA - "Propadla se s námi podlaha, několik z nás sletělo do přízemí. Přišlo to bez varování," tak popisuje pondělní výbuch plynu v domě v Divadelní ulici Jiří Kožíšek, který byl ve chvíli nehody uvnitř. Exploze poranila na 40 lidí a poničila okolí Smetanova nábřeží.

Divadelní ulice ještě před tím, než byla evakuována a uzavřena kvůli výbuchu plynu.

Jiří Kožíšek z firmy Galileo ČR byl jedním z těch, kteří byli v době výbuchu na místě. "Já i několik mých spolupracovníků jsme tam byli. Propadla se s námi podlaha, několik z nás sletělo do přízemí." Nikomu se naštěstí nic vážnějšího nestalo. Vyskytlo se sice několik zranění, ale všechna spíše drobnějšího rázu.

Incidentu nepředcházelo žádné varování. "Bylo to překvapení. Normálně pracujete, telefonujete a najednou výbuch, rána, otřese se celý barák a další výbuch a začne padat sklo, nic nevidíte. Nepřišlo žádné varování. Rovnou to bylo," líčí Kožíšek.

Okolí místa výbuchu je uzavřené.

Co se vlastně stalo, ví primárně z médií, nikdo jim nic podrobnějšího nesdělil: "Byl to určitě plyn, ale co to přesně způsobilo, tak to netušíme."

Kožíšek uvádí, že je otázkou, co bude s jejich firemní kanceláří dál. "Řešíme nyní provozní záležitosti. Jsme na policii, identifikujeme svoje doklady a věci. Nevíme, jestli se tam vůbec vrátíme, máme provizorní prodejnu, tak uvidíme."

ČTĚTE VÍCE:

Pavel Janta z firmy IT pomoc popsal, že na místě byl v době nehody kolega Jan Kunc, kterému střepy pořezaly ruce. K poranění došlo při tlakové vlně, která vyrazila okna. Kunc byl z nemocnice propuštěn až dnes, výbuch mu rovněž silně poničil auto, které bylo zaparkované poblíž. 

"Netušíme, jak budeme situaci řešit. V kanceláři máme věci, pokud si je ale chceme vyzvednout, tak to musíme řešit s policií, nemůžeme si je jen tak odnést. Je tam teď hodně přísný režim," popsal situaci Janta. 

Výbuch zranil 43 lidí

  • Jedním z domů u Smetanova nábřeží v Praze v pondělí kolem 10:00 otřásl silný výbuch. Na místě bylo zraněno 43 lidí, 30 z nich potřebovalo lékařské ošetření, šest z nich byli cizinci.
  • Jeden muž narozený v roce 1948 měl těžká zranění, mladší žena měla od výbuchu poškozené ucho.
  • Zasahovali záchranáři, hasiči i policie.
  • Policie uzavřela okolí, zastavila i dopravu na Smetanově nábřeží a na Národní třídě.
  • Budova, ve které nastal výbuch, patří státnímu podniku Řízení letového provozu, který ji pronajímá jiným firmám. Největším pronajímatelem je Galerie Zdeněk Sklenář.
  • Evakuováno bylo 230 lidí, mimo jiné z budov Národního divadla, Akademie věd ČR či fakulty sociálních věd a filmové fakulty. Domy v okolí mají rozbitá okna.

Souhrnný článek o prvních hodinách po výbuchu čtěte zde.

V domě sídlí rovněž Galerie Zdeněk Sklenář. Výstavní prostor předního českého galeristy Zdeňka Sklenáře je částečně zdevastovaná. Tlaková vlna nenávratně zničila řadu originálních uměleckých děl. "Rozsah škod ale zatím nelze vyčíslit," řekl ČTK Sklenář. "Byl to nejtěžší výbuch posledního desetiletí a stav galerie tomu odpovídá," dodal.

Originály jsou roztrhány, rozsekány, popisuje galerista

"V případě děl, která se nacházejí v prostorách Galerie Zdeněk Sklenář v Praze, lze jejich hodnotu odhadovat nejméně v řádech milionů, možná desítek milionů korun," řekl ČTK šéfredaktor časopisu Art&Antiques Jan Skřivánek, který se specializuje na aukční trh. 

Výstavní síň v současné době vystavovala akvarely a malby tuší Federika Díaze, uznávaného umělce s česko-argentinskými kořeny. Celá výstava byla podle Sklenáře zničena tlakovou vlnou, podobně jako řada dalších unikátních děl. "Šlo o originály, které byly roztrhány, rozsekány, prostě nevratně poškozeny," popsal stav galerista.

Posledním nájemcem je advokátní kancelář Mgr. Richard Lang. Lang nebyl v době výbuchu v budově. Na svých stránkách advokátní kancelář zveřejnila prohlášení, v němž odkazují klienty na jejich brněnskou pobočku. Provoz té pražské bude po přechodnou dobu omezen.

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat