Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V době zřícení budovy v Mikulandské ulici bylo na místě 45 lidí. Policie zjišťuje příčinu nehody

Česko

  15:54aktualizováno  18:09
Praha - Dům v Mikulandské ulici v centru Prahy, v němž se v úterý dopoledne zřítila dvě patra a zranila tři dělníky, ve středu ohledávali kriminalisté a soudní znalec v oboru stavebnictví. Při zkoumání jim pomáhal i policejní dron.

Podle Metrostavu, který rekonstrukci budovy provádí, nebyly porušeny žádné předpisy týkající se bezpečnosti práce. foto:  František Vlček, MAFRA

Ulice je už průchozí pro pěší, pro automobilovou dopravu ale zůstává dále zavřená. V době nehody, kdy se v úterý v Mikulandské ulici v Praze zřítila při rekonstrukci dvě patra domu, bylo na stavbě 45 lidí. Ve středu to řekl Vojtěch Kostiha, mluvčí Metrostavu, který rekonstrukci provádí.

„Na stavbě bylo v době nehody 45 lidí, na sto procent už tam nikdo není zasypaný. Kdo nese za neštěstí zodpovědnost, ukáže vyšetřování. My se jeho výsledkům podřídíme. Do konce týdne nám policie předá stavbu a my s projektantem stanovíme postup odklízení,“ sdělil Kostiha.

Další část konstrukce domu v Mikulandské se zřítila a zasáhla hasiče. Záchranné operace byly v noci ukončeny

Dvě patra se zřítila v úterý dopoledne. Hasiči krátce po zřícení části budovy našli pod troskami dva lidi, třetí zraněný člověk vyprostit nepotřeboval. Všichni tři dělníci skončili v nemocnici, přičemž stav jednoho z nich byl velmi vážný. Záchranná služba ho v umělém spánku převezla do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Stav těžce zraněného pacienta nadále vyžaduje intenzivní péči, sdělila mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

Na místě byl i psycholog, statik, inspekce práce a lidé z báňské služby.
Hasiči na místo vyslali sací bagr, který odsává sutiny, aby se místo vyčistilo.

Zřícený dům ve středu ohledávali kriminalisté a soudní znalec v oboru stavebnictví. Při zkoumání jim pomáhal i policejní dron. Kolem 17:00 práci ukončili, zatím není jasné, zda se na místo vrátí i ve čtvrtek. Řekl to pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. Ulice je už průchozí pro pěší, pro automobilovou dopravu ale zůstává dále zavřená.

Budovu policisté převzali v úterý pozdě večer poté, co hasiči ukončili záchranné práce. I když měli podezření, že pod sutinami ještě mohou být další zavalení lidé, nikoho dalšího už nenašli. Budova je nestabilní, statik ji prohlásil za nebezpečnou.

Budova, která není památkově chráněná, byla postavena na konci 19. století. Sídlila v ní základní škola. Po přestavbě, kterou provádí Metrostav, se má objekt změnit na technologické a dílenské zázemí pro studenty UMPRUM. „Za představitele Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze konstatuji, že naše myšlenky se v prvé řadě soustředily na záchranu a zdravotní stav poraněných dělníků. Na druhé straně teprve nyní okolnosti umožní získat dostatečně validní informace k vyhodnocení příčin této nešťastné události,“ sdělil ve středu rektor UMPRUM Jindřich Smetana. Kdy bude možné ve stavebních pracích pokračovat a jaká budou další opatření, se rozhodne až následně, dodal. Podle Metrostavu nebyly porušeny žádné předpisy týkající se bezpečnosti práce.

17.července 2018 v 19:20, příspěvek archivován: 18.července 2018 v 15:48

Po půl 6 byly obnoveny stabilizační práce. Později došlo k uvolnění části stropní konstrukce, která zasáhla hasiče do horní končetiny. Ten byl prohlédnut @zzshmp, ale zraněn není. Přerušili jsme záchranné práce, vyklidili budovu a stav budovy opět zkoumáme společně se statikem.

Podle Kostihy by ve čtyřpatrovém domě s vnitřním dvorem měla být doplněna dvě podzemní podlaží. „Pětipatrová dvorní vestavba a západní trakt by měly být zvýšeny o jedno podlaží. V suterénu křídla do Mikulandské ulice budou zachovány historické sklepy. S rekonstrukcí jsme začali letos 19. března, předpokládané dokončení mělo být 19. dubna 2019. To, zda bude možné termín dodržet, nedokážeme v tuto chvíli předjímat,“ dodal Kostiha.

Mikulandská ulice, která byla od úterního dopoledne uzavřená kvůli propadlým stropům v rekonstruované budově, se ve středu odpoledne otevřela pro pěší.

Případ zatím policisté vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle zjištěných informací a stop a za pomoci odborníků vyšetřovatelé zjišťují příčinu zřícení a případnou trestní odpovědnost. „Na závěry je zatím příliš brzo. Bude to především o znalcích,“ podotkl Hulan. Policisté znají identitu zraněných dělníků, všichni jsou cizinci. Jejich státní příslušnost podle mluvčího sdělit nemohou.

17.července 2018 v 11:09, příspěvek archivován: 18.července 2018 v 18:08

Podle prvotních informací došlo ke zřícení klenby stropu opravované budovy.

Už v úterý byli na místě neštěstí kromě všech složek integrovaného záchranného systému také kynologové městské policie se psy cvičenými na hledání zavalených lidí, inspektoři práce, statici, psychologové, členové Českého červeného kříže, specialisté z báňské služby i představitelé hlavního města. Budovu přes noc hlídali policisté a strážníci.

Na místo zřícené budovy se přijela v úterý podívat i pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Řekla, že je potřebné prověřit i roli památkářů Národního památkového ústavu, kteří podle ní možná nutili projektanty k „nestandardním postupům“. Národní památkový ústav takový výrok označil za absurdní a jakoukoliv odpovědnost odmítl. Uvedl, že postupoval vždy standardně a v souladu se zákonem o památkové péči.

Autor:

Mohlo by vás zajímat