Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Dole Darkov už je 113 lidí nakažených koronavirem, počet infikovaných nejspíš ještě vzroste

Ředitelství OKD v Karviné. foto: ČTK

OSTRAVA - Na Karvinsku onemocnělo v ohnisku nákazy v Dole Darkov 113 zaměstnanců a nemocných je také dalších šest jejich rodinných příslušníků. Počet nemocných členů rodiny se ale podle hygieniků zřejmě ještě zvýší, řekl ve středu mluvčí moravskoslezských hygieniků Radim Mudra.
  9:32aktualizováno  16:30

Kvůli hromadné nákaze nařídili hygienici v dole rozsáhlé testování. Při něm se podařilo odhalit devět desítek nakažených covidem-19. V karvinských dolech pracuje zhruba 8400 lidí, přímo v Dole Darkov a na něm navazující úpravně uhlí pracuje 1800 lidí.

Home office snížil podle průzkumu riziko šíření koronaviru. Pomoct by mohl při případné druhé vlně covid-19

„Od 18. května, kdy bylo odebráno celkem 791 vzorků, to znamená, že stěr byl proveden u 791 zaměstnanců, bylo z tohoto počtu 88 pozitivních zaměstnanců OKD a dva bánští záchranáři Dolu Darkov,“ uvedl Mudra. Podle něj ale testy báňských záchranářů nebyly součástí plošného testování v dole. Hygienici předpokládají, že počet nakažených rodinných příslušníků bude strmě vzrůstat. „Karantény ani nebudeme uvádět, protože teď epidemiologie začíná trasovat a vyhledává kontakty. Ti, kteří mají významný kontakt s nemocnými, jdou na PCR vyšetření. Pokud s někým žiju a on neví, že je nemocný, tak nedodržuje žádná pravidla,“ podotkl Mudra.

Pro Důl Darkov platí podle mluvčí OKD Nadi Chattové přísná opatření. Hned při vstupu si musí každý pracovník vydezinfikovat ruce a projít před termokamerou. Společnost zajistila pro všechny zaměstnance dezinfekční prostředky a roušky. Pro důlní pracovníky platí povinnost nosit respirátory, rukavice a ochranné brýle. Třikrát denně se dezinfikují společné prostory, šatny, výdejny a další místa.

Na všech dolech jsou také denně dezinfikovány dopravní nádoby a vozy po dopravu zaměstnanců. Vedení společnosti pravidelně konzultuje vývoj situace se zástupci Sdružení hornických odborů, jejichž zástupce se každodenně účastní krizového štábu.

Opatření ale považuje za nedostatečná karvinská zastupitelka Pirátů Zuzana Klusová. Otevřeným dopisem se obrátila na vládu. „Plošné testování zaměstnanců dolů v Polsku ukazuje, že většina horníků nakažených koronavirem je bez příznaků, u nás bylo zatím testováno jen několik set horníků. Požadujeme proto zkrácení pracovních směn tak, aby se horníci nepotkávali, a plošné testování všech zaměstnanců ve všech důlních provozech doprovázené jasnou informací o tom, při jakém počtu nakažených nebo za jakých podmínek stát uzná za nezbytné chod šachet utlumit na nutné minimum,“ uvedla v dopise.

Nově se OKD s hygieniky dohodla na dalších opatřeních. „Máme vytvořeny seznamy přeshraničních pracovníků i s kopiemi jejich PCR testů s negativním výsledkem. Budeme sledovat jejich platnost a v případě, že skončí a pracovníci nedodají nový test, nedostanou se na pracoviště,“ uvedl výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.

Krajská hygienická stanice v Ostravě žádá, aby se zaměstnanci z Dolu Darkov nepřesouvali na pracoviště jinam. „Nařízení již dodržujeme i s tím, že jsme zakázali přesuny z jiných lokalit na Důl Darkov,“ uvedl Tabášek.

Důl Darkov přechází ze čtyřsměnného na třísměnný provoz. „Zároveň se pracovní doba zkrátí o jednu hodinu - tedy na šest a půl hodiny. Se zkrácenou pracovní dobou se nebudou krátit mzdy. Ihned po ukončení směny musí zaměstnanci opustit areál závodu, aby se nesetkali s další směnou,“ uvedla Chattová.

Opatření považuje za nedostatečná karvinská zastupitelka Pirátů Zuzana Klusová. V otevřeném dopise vládě upozornila, že plošné testování důlních zaměstnanců v Polsku ukazuje, že většina horníků s covidem-19 je bez příznaků. „Požadujeme plošné testování všech zaměstnanců ve všech důlních provozech doprovázené jasnou informací o tom, při jakém počtu nakažených nebo za jakých podmínek stát uzná za nezbytné chod šachet utlumit na nutné minimum,“ uvedla v dopise.

Nákaza se u horníků v Dole Darkov objevila minulý týden. Nemocných postupně přibývalo. Krajští hygienici se proto rozhodli provést plošné testování. Onemocnění bylo prokázáno u zaměstnanců různých profesí jako důlní doprava, úpravna, odtěžení, příprava a další. Zaměstnanci byli bez příznaků a o své nemoci nevěděli, takže podle hygieniků neměli problém projít měřením teploty při vstupu do závodu ani vykonávat fyzicky namáhavou práci.

Autor: