Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V Dole Darkov onemocnělo nemocí covid-19 už 393 lidí, hlásí hygienici

Důl Darkov foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Karviná - Počet nakažených covidem-19 v souvislosti s ohniskem v Dole Darkov těžební společnosti OKD v Karviné se zvýšil o dalších osm lidí. Celkově je tak 393 pozitivně testovaných. Vyplývá to z informací hygieniků. Organizace Greenpeace ve čtvrtek oznámila, že podala na firmu OKD a její vedení trestní oznámení pro podezření z šíření nakažlivé nemoci.
  17:38

Firma podle ní pochybila, když nepřerušila provoz Dolu Darkov poté, co se tam rozšířila nemoc covid-19.

Počet pozitivně testovaných zaměstnanců se zvýšil o tři na 256, z toho dva zachytila další vlna plošného testování. Mezi nakaženými je i 20 pendlerů z Polska. Počet pozitivních rodinných příslušníků se zvýšil o pět na 130. Dalších sedm pozitivně testovaných jsou lidé z jiných firem, které v dole pracují třeba na údržbě.

V dolech platí zpřísněná opatření. V Darkově se od 22. května netěží, firma uvedla, že se tam dělají jenom nezbytné práce pro zajištění bezpečného chodu dolu.

Kolem Dolu Darkov přibylo 13 nakažených. Hygienici během druhé etapy otestují 1600 lidí

Podle Greenpeace se vedení OKD trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci dopustilo z nedbalosti. Přitěžujícím faktorem ale je, že se to stalo v době, kdy byl v Česku vyhlášen nouzový stav. Greenpeace uvedla, že první dva případy nákazy se na Dole Darkov objevily 30. dubna. „Počet nakažených se postupně zvyšoval, přesto vedení společnosti provoz dolu nijak neomezilo,“ uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

V souvislosti s ohniskem nákazy na Dole Darkov těžební společnosti OKD přibyli...
Ilustrační snímek.

Organizace připomněla, že těžba v dole nebyla přerušena ani po vyhodnocení vzorků z prvního plošného testování zaměstnanců z 18. srpna. Z téměř 800 otestovaných bylo tehdy 90 pozitivních vzorků.

V souvislosti s ohniskem na Dole Darkov přibylo devět nakažených. Hygienici kontrolují protiepidemická opatření

„Důl Darkov není součástí vládou definované kritické infrastruktury. Zaměstnavatel byl proto povinen provoz ukončit či omezit tak, aby k šíření epidemie nedocházelo,“ uvedl Jan Rovenský z energetické kampaně Greenpeace ČR. Dodal, že vedení OKD by mělo nést zodpovědnost za to, že zločinně ohrozilo zdraví a životy svých zaměstnanců, jejich rodinných příslušníků i obyvatel celého regionu.

Mluvčí OKD Naďa Chattová uvedla, že firma se o podaném trestním oznámení dozvěděla z médií. „Nejsme seznámeni s jeho obsahem, a nebudeme jej tedy v tuto chvíli komentovat,“ uvedla Chattová.

Hygienici kontrolují jednotlivá pracoviště OKD a zaměřují se na plnění nařízených protiepidemických opatření. „Dnes byla provedena i kontrola počtu přítomných zaměstnanců na Dole Darkov v jednotlivých směnách a bylo zjištěno, že dohodnutá opatření jsou plněna. Těžba na dole nadále neprobíhá,“ uvedli hygienici v tiskové zprávě.

Celkový počet hlášených případů koronaviru v Moravskoslezském kraji k čtvrtečnímu dni dosáhl 1620. Proti ráno zveřejněným údajům jde o 14 nových onemocnění, osm souvisí právě s ohniskem Dolu Darkov.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat