Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V Dolní Moravě se ve čtvrtek rozjela lanovka, středisko prý opatření neporušuje

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Petr LundákMAFRA

Dolní Morava (Orlickoústecko) - V zimním středisku v Dolní Moravě na Orlickoústecku se ve čtvrtek rozjela lanovka. Pěší turisty, běžkaře nebo zájemce o túry na sněžnicích či skialpech přepravuje k chatě Slaměnka, které je východištěm běžeckých tratí. Středisko je toho názoru, že žádná vládní opatření proti šíření koronaviru neporušuje.
  11:19

Areál v Dolní Moravě otevře lanovky. Tahle situace se nedá ekonomicky přežít, tvrdí středisko

„Provoz je legální a v souladu se všemi opatřeními. Pro lyžaře na sjezdových tratích je nadále uzavřen. Lanová dráha je smluvně v provozu v rámci dopravní obslužnosti jako veřejné služby turistického významu,“ řekl jednatel společnosti Sněžník Martin Palán. Areál v Dolní Moravě chtěl zahájit sezonu 19. prosince, kvůli počasí začátek odložil o týden. Od 27. prosince však začala platit vládní opatření, takže se na sjezdovkách lyžovat vůbec nezačalo.

Podle Palána je lanovka jedinou možností, jak umožnit turistům a především běžkařům přístup k upravovaným běžeckým trasám a turisticky značeným cestám v oblasti Králického Sněžníku. „V celém středisku i nadále dbáme na dodržování obecně platných opatření v souvislosti s covid-19 a návštěvníky v tomto duchu informujeme a organizujeme,“ uvedl Palán.

Od pátku budou v Dolní Moravě otevřené i sjezdovky. Lyžaře bude na kopec vyvážet v pravidelných intervalech rolba.

Policisté se do střediska vydali na kontrolu. „Ve chvíli, kdy budeme mít podezření, že dochází k porušování pravidel, upozorníme provozovatele, situaci zdokumentujeme a budeme ho oznamovat. Máme povinnost zabránit protiprávnímu stavu,“ řekla mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Právní názor na provoz lanovky nechtěla uvést.

Češi po tisících zamířili do hor, počasí porazilo vládní regulace. Zjišťovali jsme, jak to vypadalo ve skiareálech

Další lyžařské areály v Pardubickém kraji se k podobnému kroku neodhodlaly. Lanovky na Bukové hoře na Orlickoústecku stojí, vyvážení rolbou se nechystá. „Kolegům z Dolní Moravy ohromně fandíme, ale myslíme si, že je to krátkozraké. Nakonec by se mohlo stát, že náklady by byly vyšší než příjmy,“ řekl  mluvčí Skiresortu Buková hora Petr Toman. Podle něj by se také středisko mohlo vystavit hrozbě, že nezíská vládní kompenzace.

Ani Ski klub Hlinsko zatím sjezdovky neotevře. „Nemáme natolik moderní rolbu, aby zvládla lyžaře vyvážet. Navíc se obáváme, že bychom mohli přijít o možné kompenzace a ještě k tomu dostat pokutu,“ uvedl Robert Vokáč ze Ski klubu. V pondělí v kraji začínají jarní prázdniny. Pokud se vládní opatřené do té doby neuvolní, nebude mít podle Vokáče smysl v letošní sezoně vleky vůbec spouštět.

Autor: