Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výbuch u Národního divadla zničil dům, trosky zranily desítky lidí

Divadelní ulici krátce po výbuchu plynu pokryly trosky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divadelní ulici krátce po výbuchu plynu pokryly trosky. | foto: Olli Vainio

PRAHA Jedním z domů v centru Prahy - v Divadelní ulici číslo 5 - otřásl dvě hodiny před polednem velmi silný výbuch, který poničil velké množství oken, nadzvedl střechu a dokonce o několik centimetrů posunul jednu z obvodových zdí. Výbuch zranil 40 lidí, na místě zasahovali hasiči, záchranáři i policie. V troskách nikdo nezahynul.

Divadelní 5

Nejpozději v roce 1769 bylo poprvé zastavěno místo, kde stojí budova s adresou Divadelní 5. Původní stavení bylo v roce 1838 strženo kvůli úpravě nábřeží a budování Řetězového mostu. Parcelu pak zakoupil staroměstský obchodník F. A. Schönberger a v roce 1841 na ní začal znovu stavět. Plány na stavbu domu vypracoval F. Wolf, který podle připomínek Bernarda Gruebera navrhl i definitivní řešení fasády. Od konce 19. století proběhlo několik úprav v souvislosti s budováním obchodů. Dům je součástí Grueberovy úpravy nábřeží, dvou bloků domů po stranách parku s pomníkem císaře Františka I.

Zdroj: Národní památkový ústav

Policejní psi zatím neoznačili žádné místo, kde by mohl být pod troskami někdo uvězněn. Policie zaznamenala u kavárny Slávia v centru Prahy další únik plynu, přístup do oblasti byl tedy odpoledne opět omezený. Kavárna se nachází nedaleko domu, kterým dopoledne otřásl silný výbuch.

"Pátrání pokračuje dál, nechceme podcenit situaci," sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí hasičů Pavlína Adamcová.

Ještě dvě hodiny po výbuchu nebylo jasné, zda trosky po výbuchu někoho nezasypaly, Záchranáři proto dlouho prohledávali sutiny.

Výbuch byl podle svědků slyšet až na kilometr daleko. Podle mluvčího policie Tomáše Hulana byla událost nahlášena jako výbuch plynu. Plynaři však ještě krátce před 11.30 na přímý dotaz serveru LIdovky.cz nepotvrdili, že by na místě vybuchl skutečně plyn.

Celou on-line reportáž najdete ZDE

Tlaková vlna vyrazila okna v dolních patrech domů nejenom v Divadelní ulici, a i na Národní třídě, podle svědků hnula i s projíždějícími auty. Z blízké budovy FAMU, Fakulty sociálních věd a Galerie Hollar ihned po výbuchu začali vybíhat studenti.

Podle šéfa pražské záchranky Zdenka Schwarze bylo zraněno 35 lidí, zranění dvou se dalo označit jako vážné.  

Místo výbuchu

Místo výbuchu

Policisté, kteří začali krátce po výbuchu vyklízet přilehlé nábřeží, řekli zpravodajce serveru Lidovky.cz, že plyn sice už neuniká a další výbuch prý už nehrozí, ani tak však nikoho do blízkostí Divadelní ulice nepouštěli. Policisté také evakuovali kavárnu Slavia, Národní divadlo i další objekty v okolí.

Podle svědků odnesli záchranáři tři lidi na nosítkách, šlo o zraněné studenty z Fakulty sociálních věcí. Nejvíce to podle policistů odnesli lidé z protějšího domu. 

Hasiči vyváděli zkrvavené lidi

Studenti Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy seděli v učebnách budovy Hollar poblíž Národního divadla, když se ozval výbuch a popraskalo několik oken. "Nevíme, co se stalo. Hasiči pomohli ven několik studentům, kteří byli zkrvavení. Já mám v učebně léky a potřeboval bych se k nim dostat," sdělil serveru Lidovky.cz Tomáš, jeden ze studentů. Hasiči okamžitě vyvedli všechny studenty, protože se obávali dalšího výbuchu.


"Policie říká, že stále utíká plyn, vyklízí i nábřeží. Nad námi vrtulník. Výuka do konce týdne zrušena," napsal na Facebooku novinář a pedagog Miloš Čermák z Hollaru.

Studenti z Fakulty sociálních věd a FAMU byli v šoku, někteří od krve, čekali na místě a snažili se dostat ke svým osobním věcem, které zůstaly v poničených budovách. "Řekli nám, že naše škola bude nejméně týden uzavřená. Mám tam peněženku. Nemám se teď ani jak dostat domů," řekl serveru lidovky.cz student Jirka.

Všechny studenty FAMU vyvedli hasiči. Nikdo ale podle pracovnice školy Ilony Hejtmanové nebyl v šoku, ani zraněný. "V klidu jsme budovu opustili. Nepřišlo nám ale, že jde o tak velkou událost. Moc se nám pryč nechtělo. Hasiči byli naší reakci poměrně překvapení," sdělila serveru lidovky.cz.

Budovou podle ní výbuch tolik neotřásl. "Připodobnila bych to k tomu, jako když jste v nižším patře a projede tramvaj," řekla také. V budově ale popraskala okna, a to i ve vnitrobloku. V okamžiku výbuchu bylo ve škole asi 150 lidí.

Výbuchy v Praze

1. srpna 2003 - Výbuch plynu v rodinném domě v Praze 10 těžce poranil staršího muže, který skončil na popáleninové klinice vinohradské nemocnice. Plyn unikl z přípojky vedoucí k domu, která se rekonstruovala.

6. prosince 2004 - Ve sklepě domu v Ruské ulici v Praze 10 vybuchl plyn. Exploze zbořila příčky v suterénu a lehce zranila muže, který pracoval na opravě rozvodů plynu a svou nedbalostí neštěstí způsobil.

10. března 2005 - V jednom z bytů v panelovém domě v Praze 4 explodovala nejspíše munice. Výbuch zranil osmadvacetiletého muže, který přišel o část ruky a byl popálen.

21. října 2005 - V rodinném domě v Náhorní ulici v Praze 8 vybuchl plyn, lehké zranění utrpěl osmaosmdesátiletý muž. Příčinou výbuchu, který inicioval zraněný muž, byla netěsnost plynového potrubí.

18. února 2006 - Při výbuchu plynu v restauraci U Arbesa v přízemí obytného domu v Preslově ulici v Praze 5 zemřeli dva muži, čtyři lidé utrpěli zranění. Za výbuchem byly nevhodně položené vodiče - porušený elektrický kabel se dostal do bezprostřední blízkosti plynového potrubí, které propálil. Z něj začal unikat plyn, který následně explodoval.

25. srpna 2006 - Dva lidské životy si vyžádal výbuch v domě v Pelhřimovské ulici v Praze 4. Podle hasičů explodovaly výpary automobilového benzinu

30. ledna 2008 - Výbuch zemního plynu v Popovické ulici v Praze 10 poškodil dva domy. Jeden muž byl při neštěstí popálen. Příčinou exploze byla podle hasičů netěsnost rozvodu plynu u karmy v jednom z bytů.

24. února 2008 - V panelovém domě v pražských Kobylisích explodoval plyn z montážní pěny, kterou jeden z nájemníků používal při opravě. Výbuch zničil tři byty, osmapadesátiletý původce neštěstí skončil s popáleninami v nemocnici.

25. února 2010 - V domě v Sokolovské ulici v pražské Libni vybuchl plyn. Tři lidé byli zraněni, z toho jeden těžce. Podle hasičů explodoval plyn u plynoměru ve třetím patře pětipodlažního domu.

11. července 2011 - V Hostivaři vybuchla v jednom bytě zřejmě propanbutanová láhev, která byla podle policie používaná pro výrobu drog. Zraněn byl čtyřicetiletý cizinec, kterého policie následně zadržela.

11. října 2011 - V domě v Kubelíkově ulici v Praze 3 vybuchl zbytkový plyn při svařování potrubí. Asi čtyřicetiletý muž byl zraněn, utrpěl popáleniny druhého stupně na horní části těla.

14. září 2012 - V Evropské ulici v Praze 6 explodovala v panelovém domě munice, tři lidé byli zraněni. Policie poté našla v jednom z bytů výbušniny, nebezpečné látky a pyrotechniku.

29. dubna 2013 - Domem v centru Prahy u Smetanova nábřeží otřásl silný výbuch. Na místě je podle záchranářů více než deset zraněných. Hlavní vyšetřovací verzí je, že výbuch způsobil plyn.

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?