Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stát reaguje na rostoucí počet nakažených seniorů. Vyčlení jim i lůžka ve vojenské nemocnici v Těchoníně

Senioři s rouškami (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senioři s rouškami (ilustrační foto) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Havlíčkův Brod Pro seniory z domovů důchodců, u kterých se potvrdí nákaza nemocí COVID-19, vyhradí ministerstvo zdravotnictví 329 lůžek v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku, v lázních Toušeň a v Těchoníně. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) to v sobotu uvedl na twitteru.

Podle šéfa Krizového štábu ČR Romana Prymuly půjde o místa pro seniory s lehčími příznaky, kteří budou muset být v karanténě. K dispozici budou nejdříve místa v prvních čtyřech nemocnicích, řekl . Těchonín by byl spuštěn až případně během týdne, uvedl později Vojtěch.

Ministr České televizi řekl, že situace je nejvážnější v Praze, kapacity pro pomoc seniorům by ale podle něj měly mít připravené i jiné kraje. Ministerstvo podle něj zvažuje zavedení plošného testování personálu, který se o seniory stará.

Nákaza novým koronavirem, který způsobuje nemoc COVID-19, se vyskytla již v několika domovech důchodců. V Praze to bylo například v Michli či na Chodově. Někteří klienti skončili v nemocnici, dvě pacientky zemřely. Nákaza se potvrdila také v domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu.

Podle Vojtěcha by Na Bulovce, v Nemocnici Na Františku, v lázních Toušeň a v Těchoníně bylo možné připravit pro pozitivní osoby z domovů důchodců 329 lůžek. V Těchoníně by ministerstvo podle Prymuly využilo specializovanou vojenskou infekční nemocnici, vyčleněny by mohly být zhruba do týdne. „To ostatní, to půjde mnohem rychleji. Některé fungují už od teď, třeba Toušeň, Bulovka bude mít hlavní kapacitu od pondělí,“ dodal.

Podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové je možné Těchonín aktivovat v případě vážné nakažlivé nemoci, jako je například ebola, nebo v případě, kdy dojde kapacita dalších lůžek, což by byl právě současný případ. O aktivaci by musela rozhodnout hlavní hygienička ČR nebo Ústřední krizový štáb. Podle Dvořákové by bylo možné pro péči o seniory v Těchoníně vyčlenit 28 lůžek. Aktivace Těchonína by znamenala stažení zdravotnického personálu, který nyní působí v jiných zařízeních. Šlo by řádově o desítky lidí.

Nemocnice Na Františku bude od pondělí přijímat lehčí případy seniorů, u kterých se potvrdí onemocnění COVID-19. Od pondělí bude mít nemocnice pro tyto účely přichystané izolované oddělení. „Již minulý týden jsme začali připravovat oddělení určené pro hospitalizaci pacientů s prokázanou koronavirovou infekcí, které bude splňovat všechna potřebná hygienicko-epidemiologická nařízení,“ popsal ředitel nemocnice David Erhart.

Nemocnice na Bulovce uvolní nyní pro pacienty s novým koronavirem dalších 130 lůžek. Podle mluvčího nemocnice Filipa Řepy se jedná o 70 standardních lůžek v lázních Toušeň a 60 lůžek Na Bulovce, a to na oddělení následné péče, dermatovenerologické klinice a v lymfologickém centru. Neměly by být jen pro seniory, ale i pro další pacienty, řekl Řepa. Po kompletním dokončení transformace nemocnice by Na Bulovce mělo být k dispozici 260 standardních lůžek a 60 lůžek s intenzivní péčí, dodal. Vojtěch v České televizi řekl, že lázně Toušeň jsou připraveny při přijímání pacientů již v sobotu. Nachystáni jsou lékaři i sestry.

Situace je podle Vojtěcha nejvážnější v Praze, ale i další kraje by měly mít nachystánu potřebnou kapacitu. V pondělí tuto otázku projedná s hejtmany. Řekl, že nejvhodnější jsou lázeňská zařízení. Vytipovány byly třeba lázně Karlova Studánka.

Vojtěch připustil možnost plošného testování personálu v zařízeních pro seniory. Připravuje se podle něj nyní model, podle kterého by to fungovalo, aby nebyl zahlcen celý systém testování.

V pátek ministerstvo zdravotnictví nařídilo, aby domovy pro seniory vyčlenily pokoje či umývárny a další prostory pro lidi s podezřením na nákazu koronavirem, v karanténě či pro pacienty s lehkými příznaky. Zástupci sociálních služeb ale uvedli, že všechny domovy pro seniory či pro pacienty s demencemi nová nařízení splnit nezvládnou.

Sedm zasažených domovů

Nákaza novým koronavirem ohrožuje nejvíc starší a dlouhodobě nemocné lidi. V Česku bylo podle statistické ročenky v roce 2018 v provozu 525 domovů pro seniory s asi 37 000 lůžky. V 341 domovech se zvláštním režimem pro pacienty s demencí bylo 20 100 lůžek. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo v pátek domovům pro seniory, aby vyčlenily zhruba desetinu svých lůžek pro lidi s podezřením na nákazu koronavirem, v karanténě či pacienty s lehkými příznaky.

Výběr případů nákazy koronavirem v domovech pro seniory:

24. března - V Domově důchodců v Českém Dubu odhalil test nákazu u jednoho pracovníka.

25. března - Oznámeno, že nemocí COVID-19 je nakaženo 13 seniorů na oddělení následné péče Thomayerovy nemocnice v Praze. Jeden nakažený, pětasedmdesátiletý muž, zemřel. Podle páteční zprávy nemocnice je zde již 24 nakažených seniorů a šest zdravotních sester.

26. března - Pozitivní test na koronavirus měl jeden obyvatel a jeden zaměstnanec domova pro seniory U Trati v Litoměřicích.

26. března - Dvě seniorky zemřely na koronavirus v domově pro seniory v Praze-Michli.

26. března - V domově v Praze-Chodově se nakazili koronavirem dva klienti. Z tohoto zařízení pocházel pětadevadesátiletý muž, který byl první obětí koronaviru v Česku ohlášenou v neděli 22. března.

27. března - Nákazu novým koronavirem prokázal test u jednoho z pracovníků a také u jednoho z klientů Domova seniorů v Liberci na Františkově.

28. března - V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se potvrdila nákaza koronavirem u 26 lidí. 

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?