Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Ve Vejprtech zemřelo při požáru osm lidí. Klienti se již dříve pokoušeli objekt zapálit

Ohořelý dům pro mentálně postižené ve Vejprtech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ohořelý dům pro mentálně postižené ve Vejprtech. | foto: Ondřej BičištěMAFRA

Vejprty (Chomutovsko) Při tragickém požáru v domově pro zdravotně postižené zemřelo v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku osm lidí, dalších 30 museli záchranáři ošetřit. Pět klientů zůstává v nemocnicích v Chomutově, Mostě a Kadani. Dva jsou ve vážném stavu, jeden z nich bojuje o život a je stále v komatu, ostatní už byli propuštěni domů a je o ně postaráno, řekl večer vedoucí domova Petr Vagaši. Všechny oběti požáru jsou muži, klienti domova pro postižené.

V domově bylo podle starostky Vejprt Jitky Gavdunové (ODS) v době tragédie 35 klientů z 39 a také tři pracovníci. Z těch nikdo zraněný nebyl. „V nemocnici skončil i jeden policista, který se nadýchal kouře,“ uvedl mluvčí Záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník. Většina postižených se podle něj nadýchala kouře. Jeden muž utrpěl popáleniny a leží na JIP kadaňské nemocnice. V nemocnici zůstal na pozorování také místostarosta Vlastimír Volín (STAN), který je vedoucím domova pro seniory. Na místě požáru byl mezi prvními a pomáhal se záchranou klientů. I on se nadýchal kouře.

Při tragédii nešlo o seniory, jak původně uvedla záchranná služba, ale o muže s mentálním a kombinovaným postižením, doplnil ředitel Městské správy sociálních služeb Vejprty Viktor Koláček. Podle starostky musel do nemocnice také místostarosta Vlastimír Volín (STAN), který je vedoucím domova pro seniory. Na místě požáru byl mezi prvními a pomáhal se záchranou klientů. Nadýchal se také kouře. 

Ohořelá okna domu pro mentálně postižené ve Vejprtech.
Premiér Andrej Babiš (ANO) a starostka Vejprt Jitka Gavdunová (ODS).

V domově pro zdravotně postižené vyhořela společenská místnost. Další dvě místnosti jsou lehce prohořelé, ale nejsou zničené. Celý objekt je zakouřený a mokrý. Policie šetří požár jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Zabezpečení proti požáru v domově ve Vejprtech bylo nadstandardní, řekla starostka. Čidla byla na toaletách, hořet ale začalo ve společenské místnosti. Starostka uvedla, že v minulosti se několikrát stalo, že klienti se pokoušeli objekt zapálit. „Náš personál nemá šanci to ohlídat,“ uvedla starostka. „V zákoně není, že bychom měli mít protipožární čidla. My jsme si je dali jako něco navíc,“ uvedla starostka. 

„Klienti si mohou dovolit úplně všechno, volně se mohou pohybovat, přijdou se sirkami a zapalovači. Požáry jsme v minulosti podchytili. Bylo by se potřeba zaměřit na to, že taková benevolence vůči lidem, kteří jsou na tom mentálně od šesti do dvanácti let by taky neměla být,“ uvedla starostka. 

Šéf městské správy Koláček sdělil pro Lidovky.cz, že na místě v době požáru fungoval kamerový systém, který ale dle ředitelových slov příčinnu požáru nezachytil. „Na místě nedocházelo k žádnému pohybu,“ sdělil Koláček. 

„Požár v domově byl na operační středisko nahlášen ve 4:49,“ doplnil operační důstojník. Hořet podle něj začalo v jedné z místností domova a požár se postupně rozšířil do dalších tří místností. V dýchacích maskách pak vyvedli hasiči z budovy 29 osob. „U osmi lidí byl bohužel konstatován exitus vlivem nadýchání zplodinami,“ doplnil operační. Po požáru ošetřili záchranáři 30 lidí. Čtyři jsou podle starostky ve vážném stavu, z toho dva bojují o život.

Záchranná služba vyhlásila ráno mimořádnou událost. Kvůli nepřízni počasí nemohl vzlétnout vrtulník. Na místě bylo sedm zdravotnických posádek včetně dvou německých. Pomáhali také zdravotníci z Karlovarského kraje. Pacienty sanitky rozvezly zejména do okolních nemocnic v Chomutově, Mostu a Kadani. Do zásahu se zapojilo 50 hasičů.

U požáru byli hasiči deset minut po ohlášení, život osmi lidí už přesto zachránit nedokázali. Další tři desítky lidí jsou zraněny. Novinářům to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který dopoledne na místo dorazil. Je podle něj třeba udělat vše pro to, aby se podobným tragédiím v budoucnu zabránilo.

„Zjistil jsem, že tomu ústavu chybí deset pracovníků, které se snaží získat ze zahraničí,“ řekl Babiš. Vláda podle něj bude spolupracovat s Ústeckým krajem na řešení situace. „Je to obrovská tragédie,“ dodal.

Nemocnice Krajské zdravotní a.s. přijaly po požáru domova ve Vejprtech 17 pacientů. Jeden muž je ve vážném stavu na plicní ventilaci v Chomutově, další muž leží na JIP v Mostě. Ostatní zranění nejsou tak vážná a pacienti budou postupně propuštěni, řekl v neděli mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký.

Ústecký kraj je připraven uvolnit pomoc z fondu pro mimořádné události. Požádat může Ústecký kraj o pomoc ze státního fondu pro mimořádné události. „Můžeme pomoci částkou až pět milionů korun,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Stát také podle ministryně pomůže s obnovou zařízení. Maláčová uvedla, že v tuto chvíli je v připomínkách novela zákona o sociálních službách. „Ministerstvo práce přichází poprvé s personálními standardy. Chceme, aby bylo maximálně 13 klientů na pečujícího pracovníka. Myslím, že to velmi pomůže v takto kritických situacích,“ řekla Maláčová.

Mezi nejtragičtější patří požár v Měděnci, který je kousek od Vejprt

Požár s osmi oběťmi ve Vejprtech je druhý nejtragičtější v Česku od roku 1990, stejně lidí zemřelo v květnu 1995 v hotelu Olympik. Nejhorší byl požár v říjnu 2010, kdy v Praze zemřelo devět bezdomovců.

Mezi nejtragičtější požáry v historii českých zemí patří požár v listopadu 1984 v Ústavu sociální péče v krušnohorském Měděnci, při němž zahynulo 26 chovanek. Touto událostí se inspiroval film Filipa Renče z roku 1991 Requiem pro panenku. Paradoxní je, že Měděnec leží jen zhruba 15 kilometrů od Vejprt a v tamním ústavu byly také mentálně postižené osoby. V Měděnci byly dívky, ve Vejprtech jsou muži.

Výběr nejtragičtějších požárů na území ČR podle počtu obětí od roku 1990 (při požáru ve Vejprtech zemřelo osm lidí):

devět obětí:

27. října 2010 - Při nočním požáru drážní budovy u pražského autobusového nádraží na Florenci zemřelo devět lidí. Všechny oběti se udusily. Šlo o tři ženy a šest mužů, všichni byli ve věku mezi 19 a 44 lety. V objektu často přespávali bezdomovci. Shořelá budova, jež dříve patřila Českým drahám, byla určena k demolici. Požár podle policie z nedbalosti způsobil čtyřicetiletý muž, který se posléze stal jednou z jeho obětí. Kriminalisté proto vyšetřování případu odložili.

osm obětí:

26. května 1995 - Při požáru pražského hotelu Olympik zemřelo osm hostů (tři Belgičanky, dvě Finky, dvě Američanky a jeden Němec) a 34 lidí bylo zraněno. Požár vznikl v provozní místnosti v 11. patře na chladicím systému ledničky (vznícení textilií odložených na chladničce). Z hotelu bylo evakuováno téměř 600 osob, škoda byla podle závěrečné zprávy krizového štábu z června 1995 odhadnuta na 50 milionů korun.

19. ledna 2019 - Při tragickém požáru v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku zemřelo osm lidí. V budově, kde byli umístěni muži s mentálním a kombinovaným postižením, se zranily tři desítky lidí, z toho tři těžce.

pět obětí:

20. ledna 2018 - Požár hotelu v Náplavní ulici na Novém Městě v Praze si vyžádal pět lidských životů (zemřely dvě Jihokorejky, turista a turistka z Německa a Nizozemec). Dva lidé zemřeli na místě, další dva později v nemocnici, 82letý Nizozemec podlehl zraněním v březnu 2018.

čtyři oběti:

30. ledna 1996 - V Brně uhořeli dva dospělí a dvě děti při požáru třípokojového bytu v Bratislavské ulici.

8. října 1996 - Oheň zachvátil noční klub African Safari v Praze 5. Přímo na místě zemřel jeden člověk, další tři lidé podlehli v následujících dnech svým zraněním v nemocnici.

3. března 2004 - Dva mladí muži ze Slovenska a žena s druhem z Moravy uhořeli při požáru ubytovny v Brně-Bystrci. Požár patrně založil podnapilý dělník.

2. února 2006 - Životy čtyř lidí si vyžádal požár bytu v panelovém domě na sídlišti Opatov v Praze 11. Tři lidé uhořeli v bytě, čtvrtý těžce popálený muž zahynul, když se zřítil z 11. patra domu. Za založení požáru poslal pražský městský soud v říjnu 2006 dva pachatele do vězení na 15 a 12 let, vrchní soud tresty potvrdil. Za založením požáru byla msta.

30. listopadu 2006 - Při požáru statku v Jakubovicích na Orlickoústecku zahynula matka a tři děti ve věku čtyři roky, tři roky a necelý rok. Příčinou požáru byla nedbalost při používání infrazářiče.

9. ledna 2009 - V Ostravě při požáru zahradní chatky u staveniště dálničního přivaděče uhořeli čtyři lidé, zřejmě bezdomovci.

19. prosince 2009 - Čtyři životy si vyžádal požár bytu v Brně-Zábrdovicích, dvě z obětí byly děti. Oheň vznikl od svíčky. Přímo na místě zahynula žena (58), její syn (24) a rok a půl stará holčička. Šestiletý chlapec krátce poté zemřel v nemocnici.

18. listopadu 2010 - Čtyři oběti si vyžádala exploze a následný požár v bytě panelového domě na sídlišti Špičák v České Lípě. Na místě zemřela mladá žena, její pětiletá dcerka zemřela na následky popálenin po převozu do nemocnice. Později jim podlehli ještě dva muži, kteří se v bytě v době požáru nacházeli. Příčinou požáru byl výbuch toluenu při výrobě pervitinu.

,

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!