Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Duchcově se bojovalo v ulicích. V akci bylo vodní dělo i slzný plyn

Česko

  17:19aktualizováno  20:30
DUCHCOV - V Duchcově na Teplicku přerostl mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v pouliční střety s policisty. Vzduchem létaly kameny a lahve, policisté použili pyrotechniku, slzný plyn i vodní dělo. Podle policie zranění utrpělo pět lidí, z toho dva policisté.

Pohyb lidí po městě sledovali téměř na každém rohu policejní hlídky včetně antikonfliktního týmu. foto: ČTK

Jeden z těžkooděnců zůstal na zemi a do bezpečí mu museli pomoci jeho kolegové. Mezi zraněnými je i jeden fotograf, který měl tržné zranění hlavy. Předvedeno bylo podle policejní mluvčí Šárky Poláčkové 22 lidí.

Na mítink DSSS přišlo zhruba 1000 příznivců strany, nedaleko nich se sešlo zhruba 200 Romů a jejich zastánců. Shromáždění DSSS začalo asi v 15:15 projevem předsedy strany Tomáše Vandase před budovu rozbořeného starého nádraží, kterou ozdobili vlajkami a transparenty. Vandas přirovnal situaci v Duchcově ke Šluknovskému výběžku před necelými dvěma roky. Tehdy v ulicích demonstrovaly tisíce lidí a zasahovali tam i policejní těžkooděnci včetně vodního děla a jízdní policie.

Zásah byl nutný i v sobotu v Duchcově. Před 16:00 se radikálové vydali na plánovaný pochod městem, někteří z nich hned na začátku pokusili prolomit policejní kordón, aby se dostali k Romům. Policie ale obě skupiny od sebe udržela. Pochodující se poté odklonili z plánované trasy a začali házet kameny a lahve na policisty, kteří následně proti nim zasáhli.

Lidé se poté rozeběhli do parku a nechtěli pokračovat po ohlášené trase pochodu, policisté proti těm, kteří házeli kameny i odpadky, použila vodní dělo a slzný plyn. Menší část se nakonec vrátila na náměstí poblíž místa, kde byli Romové a skandovali "Puste nás na ně!". Poté se ještě jednou vydali na pochod městem a znovu se střetli s policisty. Kolem 18:00 hodiny se už lidé začali rozcházet, policie část z nich doprovodila až na vlakové nádraží.

Policie zabavila 38 zbraní

Pohyb lidí po městě sledovali od dopoledne téměř na každém rohu policejní hlídky včetně antikonfliktního týmu. Na příjezdu do města policisté zabavili 38 zbraní včetně nářadí, nožů, tyčí či baseballové pálky.

"Máme informace o tom, že do města míří příznivci pravicových i levicových hnutí," řekla novinářům před demonstrací policejní mluvčí Poláčková. Vlajka levicového hnutí Antifa, jehož přívrženci už se několikrát dostali na podobných akcích do střetu s příznivci DSSS, visela u podia na křižovatce ulic, kde v květnu skupina romských útočníků napadla manželský pár. Po tomto útoku v Duchcově nálada přerostla v protesty několika stovek lidí na konci května. Právě na místě útoku sdružení Konexe pořádalo shromáždění za lepší sousedské vztahy, kde vystupovali místní písničkáři a kapely.

Protiromské nepokoje vyvolal útok na manželský pár už na konci května. VÍCE o útoku ČTĚTE ZDE. 

Tehdy se na shromáždění svolaném kvůli květnovému napadení sešlo na hlavním duchcovském náměstí několik stovek lidí. Po oficiálním skončení akce asi 300 z nich vyrazilo směrem k ulicím, kde bydlí Romové.

Autoři: ,