Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Emauzském klášteře vystoupit nesměli. Gay soubor nyní našel jiné církevní místo

Česko

  6:00
PRAHA - Pražský pěvecký gay sbor Doodles měl vystoupit jako host na koncertě Lucky Voice Band začátkem října v Emauzském klášteře. Když ale tamní Benediktinské opatství zjistilo, že Doodles tvoří homosexuálové, pronájem prostor zrušilo. Zpěváci už našli jiné místo. I tentokrát jde však o církevní prostor.

Pražský gay pěvecký sbor Doodles foto: Facebook

„Připravujeme se na nové vystoupení. Konečně jsme nalezli jiný prostor. Shodou okolností je to opět církevní prostor. Tentokrát jde ovšem o evangelickou církev, takže je všechno v pořádku,“ řekla serveru Lidovky.cz Jana Rejhonová ze skupiny s názvem Lucky Voice Band, která právě skupinu Doodles pozvala na dnes již zrušené vystoupení v Emauzském klášteru. V něm sídlí Benediktinské opatství.

Nově naplánovaný koncert se uskuteční 11. října v Kostele Českobratrské církve evangelické na pražských Vinohradech. „Jsem velmi rád, že jsme našli náhradní prostor v jiném církevním prostředí. Těší mě také, že mám mezi svými přáteli i katolíky, kteří se s tímto přístupem Emauzského kláštera neztotožňují. Přál bych si, aby i jejich hlasy dostaly dostatek prostoru v debatě v rámci katolické církve,“ uvedl pak sbormistr Doodles Marek Stanka.

Názor jednotlivců

Správce kostela, s nímž celou situaci probíral, prý neměl problém s poskytnutím prostoru sboru, který je složený z gayů. „Naopak zdůraznil, že jejich církev s naší komunitou pracuje a pořádají různé projekty zaměřené na tuto problematiku. Chápu to tedy tak, že nejde o obecný postoj v rámci křesťanství, ale spíše o vyhraněnost některých institucí či jednotlivců,“ líčil dále Stanka.

Také server Lidovky.cz hovořil se členem vinohradského farního sboru. Ten si ovšem nepřál být jmenován kvůli tomu, že prý není pověřen komunikací s novináři. Podle jeho vyjádření byl nicméně prostor klasicky pronajatý a žádné větší diskuse se v souvislosti s tím nevedly. Sexuální orientace členů skupiny tedy nehrála při rozhodování o tom, komu správa kostela prostory pronajme, žádnou roli.

Pražský gay pěvecký sbor Doodles
Pražský gay pěvecký sbor Doodles

V Emauzech to přitom podle informací serveru Lidovky.cz, který má k dispozici emailovou komunikaci mezi sborem a opatstvím, překážka byla. Ve zprávách bylo mimo jiné uvedeno, že vystoupení gay sboru je zásadní problém, neboť jde o katolický klášter.

„Z prvního emailu nebylo zřejmé, zda chtějí zrušení vystoupení výslovně kvůli tomu, že je naším hostem gay sbor. Po našem dotazu, zda zrušení přichází právě kvůli tomuto faktu, se nám dostalo kladné odpovědi. Nikoho z nás ve sboru ani nenapadlo, že by vystoupení gay souboru mohlo být jakýkoliv problém,“ popsala blíže Rejhonová ze skupiny Lucky Voice Band, která byla jednou z organizátorek koncertu.

Bezproblémovou rezervaci klášter vysvětlil tím, že tehdy prý ještě nevěděl o detailech akce. Na dotaz, proč byl pronájem prostoru zrušen, odpověděla členka kanceláře Klára Simandlová jen ve stručnosti: „Ještě nevíme, je to věc našich představených.“ Další vyjádření již neposkytla.

Ačkoli soubor bere celou záležitost se zrušením koncertu v Emauzech sportovně, zrušení koncertu členy sboru mrzí. „Zrušení pronájmu Emauzským klášterem mě velmi překvapilo a mrzí mě. Jako laik nemám ohledně postoje katolické církve vůči homosexualitě jasno,“ uvedl sbormistr Stanka.

„Na jednu stranu katolický katechismus říká, že homosexuálové mají být přijímáni s úctou, soucitem a jemnocitem. Vůči nim je třeba se vyhnout jakémukoliv náznaku nespravedlivé diskriminace. Na druhou stranu vidím tento konkrétní případ, který je podle mého názoru s výše uvedenými zásadami v rozporu,“ líčil dále.

Zároveň se pozastavil i nad tím, že v klášteře před pár dny vystupoval smíšený sbor z jedné základní umělecké školy, mezi jehož členy je i jeho bývalý partner. „Kladl jsem si otázku, čím je dáno, že on tam mohl vystoupit a já ne,“ podotkl Stanka.

Souboru vznikla škoda

Rejhonová ze skupiny Lucky Voice Bandu, který Doodles pozvala na svůj koncert jako hosta, hledala menší uskupení, která má podobný repertoár jako „její“ sbor. Názor opatství sama sice respektuje, zásadně s ním ovšem nesouhlasí. „Když přišlo zrušení rezervace ze strany Emauzského paláce, byli jsme hodně překvapeni a zarmouceni,“ pospala rozhořčení uvnitř pěveckého uskupení.

Sboru navíc vznikla škoda, protože si veškeré propagační materiály zajišťuje a hradí sám. Po zrušení koncertu tedy musel zajistit jejich přetisk. „Propagační materiály i již vytištěné vstupenky budeme muset řešit znovu, což nás sice netěší, ale i přesto jsme ani na minutu nezauvažovali o změně hosta. Upřímně doufáme, že i tato kauza přispěje k diskuzi nad LBGT tematikou,“ řekla Rejhonová.

Kostel na Vinohradech je podle ní ideálním místem. „Díky otevřenosti církve můžeme zpívat jak kostelní, tak i populární repertoár, což je skvělá kombinace. Se sborem Doodles chystáme i dvě společné písně. Spolu s naší pánskou sekcí zazpívají skladbu Ach ty ženy z operety Veselá vdova Franze Lehára a oba sbory pak přednesou Oscarem ověnčenou píseň Let The River Run z filmu Podnikavá dívka,“ vyprávěla nadšeně členka sboru.

Sbormistryně Lucky Voice Band Lucie Freiberg navíc věří, že celá událost povede i k nastolení nové diskuse. „Vše zlé je pro něco dobré a já jsem přesvědčena, že se nám díky této kauze podařilo alespoň trochu přispět k otevření tématu, kolem něhož mnozí stále chodí po špičkách,“ řekla na závěr.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...