Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žena v Havířově pobodala učitelku, jako rukojmí si vzala školačku

Česko

  14:45aktualizováno  16:31
HAVÍŘOV - V havířovské škole pobodala odpoledne žena vychovatelku. Jako rukojmí si pak vzala sedmiletou školačku. Dívku se policii podařilo osvobodit a útočnici zadržet. Zraněná učitelka je v nemocnici. Policisté nechají prozkoumat psychický stav pachatelky.
Policie.

Policie. foto: Shutterstock

Potvrdila to mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková. "Zásah byl úspěšný. Obešel se bez zranění," řekl Viačková. Událost se stala v Základní škole Moravská v Havířově-Šumbarku.  Kolem 13:00 vešla žena do školní jídelny, kde právě jedly děti. Napadla nožem jednu z vychovatelek. Pak se i s dívkou zavřela ve vedlejší místnosti. "Na místo dorazili policisté obvodního oddělení, členové zásahové jednotky a vyjednavač," řekl Viačková.

ČTĚTE TAKÉ:

Policistům se s ženou podařilo navázat kontakt. Během vyjednávání se jim naskytl prostor pro rychlý zásah. S pomocí dělobuchu a dýmovnice pachatelku zaskočili a dítě osvobodili. "Holčička utrpěla šok a nyní je v péči lékařů. Ženu jsme zadrželi," řekla Viačková.

Podle ní zatím není jasná právní kvalifikace případu. Stejně tak policisté ještě neví, co bylo motivem útoku na vychovatelku. "Všechny okolnosti případu nyní zjišťujeme. Jsme na začátku vyšetřování," řekla Viačková.

Zadržená žena ještě nebyla vyslechnuta a zatím není jasné, kdy s ní policisté budou moci o činu mluvit. "Musíme nejprve počkat na to, až ji prohlédne lékař. Potřebujeme zjistit, zda je psychicky v pořádku," vysvětlila důvody Viačková.

Poraněnou vychovatelku nyní ošetřují na urgentním příjmu havířovské nemocnice. Podle mluvčí zdravotnického zařízení Jany Zlattnerové byla k 15:00 mimo ohrožení života. "Na pozorování pacientku hospitalizujeme na chirurgické jednotce intenzivní péče," řekla Zlattnerová.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Událost v budově školy šokovala především žáky. Ti školu mohli opustit asi až hodinu po útoku. "Slyšel jsem, jak někdo běží po chodbě a křičí, že v jídelně chce někdo někoho zabít," popsal situaci jeden z žáků. Učitelé pak všechny děti podle něj nahnali do tříd, kde musely zůstat ještě hodinu. To už na místě zasahovala policie. "Teprve pak nám dovolili budovu opustit," řekl žák.

Primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk, který byl dnes i v kontaktu se zasahujícími policisty, zvažuje, že město vychovatelku ocení. "Máme jen kusé informace. Z nich ale vyplývá, že vychovatelka dívenku dokonce bránila," řekl primátor s tím, že dítě už bylo z nemocnice propuštěno a je již v domácím léčení. "Jsme moc rádi, že policie zásah zvládla. Především to, že už nikdo další nebyl zraněn a podařilo se v klidu ze školy vyvést žáky," doplnil.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat