130 let
Premiér Jiří Rusnok a ministr financí Jan Fischer.

Premiér Jiří Rusnok a ministr financí Jan Fischer. | foto: ČTK

Exkluzivně

V Hiltonu zatkli chráněnce českého státu. Bojovali za něj Fischer i Rusnok

Protikorupční policie ve středu zatkla českého podnikatele íránského původu Shahrama Abdullah Zadeho, kterého podezírá z daňových úniků dosahujících 2,3 miliardy korun. Jak v pátek zjistily LN, kauza má i vysoce politický rozměr.

Abdullah Zadeh má totiž vleklé právní spory s rodinou dubajského emíra. V jeho prospěch proto do Spojených arabských emirátů (SAE) v minulosti psali osobní dopisy dva premiéři úřednických vlád – v roce 2010 Jan Fischer a zkraje letošního roku Jiří Rusnok.

PŘEČTĚTE SI V PONDĚLNÍCH LN

Český podnikatel íránského původu Shahram Abdullah Zadeh měl podle nových zjištění LN políčeno na post v české diplomacii. „Minulý měsíc požádal české ministerstvo zahraničí o ustavení do této funkce,“ prozradil LN český činitel dobře obeznámený s celou kauzou.

Další informace najdete v pondělních Lidových novinách.

„Nevylučuji, že jsem takový dopis napsal, i když už si to nepamatuji. Určitě to ale bylo na popud ministerstva zahraničí,“ řekl LN Rusnok. Jak dodal, jinak o Abdullah Zadehovi nikdy neslyšel. „Netuším o jeho existenci. A těžko mohu něco říkat k tomu, že byl teď zatčen."

Podobně se vyjádřil i Fischer. „Informace o jeho zatčení se ke mně zatím nedostala. Jestli jsem před lety napsal dopis v jeho prospěch, nemůžu určitě vyloučit, i když to jméno mi nic neříká.“ Ministerstvo zahraničí vedl od roku 2010 do léta 2013 šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

ČTĚTE VÍCE

Abdullah Zadeh se narodil íránským přistěhovalcům v Dubaji, a i když pak studoval medicínu v České republice, většina aktivit ho pojí právě s Emiráty. Několik let vedl mocnou developerskou firmu Al-Fajer Properties, v roce 2008 byl z jejího čela odstraněn a obviněn z finanční kriminality.

Shahram Abdullah Zadeh

Shahram Abdullah Zadeh.

Narodil se v roce 1971 v Dubaji íránským imigrantům. Univerzitu vystudoval na konci 90. let v Česku - konkrétně lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Lékařem se ovšem nikdy nestal, přestože o sobě prohlašoval, že je psycholog.
Po návratu do Dubaje se zjevil jako realitní agent v rámco íránské komunity. Zlom v jeho životě přišel v roce 2003, kdy byl představen bratru vládnoucího dubajského šejka Muhammada ibn Rašída al-Maktúma a získal pověření řídit velkou developerskou firmu Al Fajer Properties. 
V roce 2008 jeden ze zaměstnanců upozornil na podezřelé toky peněz v rámci firmy a šejkové poslali do společnosti na kontrolu Maktuma ibn Hašera al-Maktúma (synovce vládnoucího šejka).
Audity a vyšetřování vyústilo v Zádího zatčení, měl zpronevěřit stamiliony dolarů a zahlazovat stopy. Kvůli průtahům ve vyšetřování byl ale Zádí propuštěn. Na český pas proklouzl z Dubaje do Česka, kde se usadil v roce 2010 v Brně.
Shahram Abdullah Zadeh má českou manželku i české občanství.

Vědí policisté, koho zatkli?

Česká republika ho začala bránit nejpozději v roce 2010. „Máme se SAE dohodu o ochraně investic, takže pokud on se s nimi teď soudí o dvě miliardy dolarů, je povinností české diplomacie do toho vstoupit,“ řekl LN vysoký státní činitel. Zároveň ale mezi českými diplomaty zaznívá názor, že intervence premiérů je na podobný případ až nápadně silná zbraň.

Každopádně situace, kdy česká policie zatkla velmi vlivného muže mezinárodního byznysu, jemuž pomáhali i premiéři, je velmi delikátní. „Je otázka, jestli protikorupční policie vůbec ví, koho zatkla. Pokud nemá dost důkazů, Abdullah Zadeh ji se svými právníky rozseká a ještě se klidně bude s Českem soudit o miliardy ušlých zisků,“ řekl LN diplomat, který se citlivým případem zabývá. „Brát se za něj ale musíme. I kdyby opravdu kradl v Česku, neznamená to, že kradl i v Dubaji, a že se tam nestal obětí zvůle.“

Jak vysoko sáhlo, si podle všeho vedení vyšetřovacího týmu uvědomuje. Ví i o politických vazbách zatčeného Peršana. "Jde to mimo náš zájem trestního řízení, ale člověku nad tím vyskakuje hodně otazníků," řekl šéf odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda. V sobotu poslal soud většinu obviněných v rozsáhlé kauze do vazby (více čtěte ZDE)

Navíc: nešlo o osamocený zásah protikorupční policie. Detektivové úzce spolupracovali s generálním finančním ředitelstvím, generálním ředitelství cel a cifršpiony z finančně analytického útvaru ministerstva financí, kteří mají v popisu práce stopovat pohyb špinavých peněz.

Celý článek najdete v sobotním vydání LN. Přečíst si můžete zevrubný profil vlivného obchodníka i další detaily ze zatýkání

Autoři: Břetislav Tureček, Radek Kedroň, Šárka Pálková
  • Vybrali jsme pro Vás