16. června 2014 16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V hlavní větvi metanolové aféry se odvolal i státní zástupce

21. května padl rozsudek nad obžalovanými v metanolové kauze. Dva hlavní aktéři... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 21. května padl rozsudek nad obžalovanými v metanolové kauze. Dva hlavní aktéři... | foto: MAFRA - Zdeněk Němec

ZLÍN Státní zástupce Roman Kafka podal odvolání ve věci dvou distributorů v hlavní, takzvané zlínské větvi kauzy metanol. Rozsudek nad sedmi obžalovanými akceptoval, k osobě posledního z nich se z taktických důvodů nechtěl vyjádřit, řekl Kafka v pondělí. Dva údajní míchači otrávené směsi, Tomáš Křepela ze Zlína a Slovák Rudolf Fian, dostali u zlínského soudu v květnu doživotí.

Stejně jako pět dalších prodejců se odvolali na místě, Kafka a zbylí tři obžalovaní si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Učinil tak i hlavní distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula ze Zlínska, jemuž soud uložil 15 let. Kafka pro něho žádal o pět let přísnější trest. Soud ocenil fakt, že Vacula pomohl případ objasnit, činu litoval a s policií spolupracoval. Podle obhájce Michala Zbožínka Vaculovi ještě neuplynula lhůta pro podání odvolání. Lze předpokládat, že právě k jeho osobě se Kafka nechtěl vyjádřit. Pokud by obžalovaný patnáctiletý trest akceptoval, zřejmě by odvolání nepodal ani státní zástupce.

ČTĚTE VÍCE

Lhůtu si ponechali také dělník Aleš Svoboda ze Zlína, jehož roli v aféře soud potrestal 12 lety vězení, a také Robert Sedlařík, jednatel firmy Verdana, která byla distributorem Likérky Drak. Sedlařík byl stejně jako zbylých devět mužů uznán vinným z obecného ohrožení, byť v jeho případě šlo jen o přípravu. Soud mu uložil souhrnný osmiletý trest i za dříve souzený daňový únik. Obhájce obou mužů Josef Kapušňák dnes řekl, že se oba proti rozsudku odvolali.

Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!