12. ledna 2018 16:29, aktualizováno  19:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

OBRAZEM: Desítky sanitek, vyprošťující hasiči. Nehodu u Horoměřic nepřežili tři lidi, 45 zraněných

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
I přes rychlou práci už záchranáři nedokázali třem lidem pomoci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I přes rychlou práci už záchranáři nedokázali třem lidem pomoci. | foto: HZS Praha - Jiří Dvořák

PRAHA V Horoměřicích u Prahy havaroval autobus, který se střetl s osobním autem a pak narazil do stromu. Na místě je 45 zraněných, z toho minimálně 10 bylo zaklíněných a hasiči je museli vyprostit. Tři lidé havárii nepřežili. Záchranná služba aktivovala traumaplán pro hromadné neštěstí. Nemocnice se při něm připravují na vyšší příjem pacientů.

Na místě zasahovalo 11 sanitek, 3 lékaři, velkokapacitní sanitka ATEGO pražské záchranné služby, dorazili i středočeští záchranáři. Vrtulníky nemohly vzlétnou kvůli špatnému počasí. Dvě jednotky hasičů zasahovaly z Prahy, další hasiči přijeli ze středočeského kraje.

„Mezi 30 zraněnými jsou i děti, z nichž jsme museli dvě uvést do umělého spánku a na umělou plicní ventilaci. Zraněné transportujeme ve spolupráci se středočeskou záchrannou službou a dalšími sanitkami do nemocnic. Třem lidem jsme už bohužel nedokázali pomoci,“ napsala mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Nemocnice spustily traumaplán, chystaly se na větší počet zraněných.
Hasiči pracovali v náročných podmínkách.

Pět lidí je těžce zraněných, 10 středně zraněných, 30 lehce zraněných.

Po vzájemné dohodě převzal dispečink pražských záchranářů řízení celé akce.

Zemřela řidička osobního auta i šofér autobusu

Jedna z obětí zemřela v osobním autě, podle policejní mluvčí Moniky Schindlové to byla řidička superbu. Dva lidé nepřežili v autobusu, jeden z nich byl pravděpodobně řidič autobusu.

Na příjem většího počtu zraněných se připravila například nemocnice v pražském Motole, která zatím přijala 14 lidí, z toho pět těžce zraněných. Rovněž Ústřední vojenská nemocnice v Praze aktivovala I. stupeň traumaplánu, už ošetřuje dva těžce zraněné a očekávala příjem dalších.

12.ledna 2018 v 18:09, příspěvek archivován: 12.ledna 2018 v 18:20

Štěstí v neštěstí s nehodou autobusu je to, že se to stalo v rajónu ZZS HMP a ZZS SČK, které jsou na tyto události materiálně a personálně výborně připraveny a dimenzovány. Bez urážky, stát se to v Horní Dolní na konci bezejmenného kraje s jednou RZP posádkou...

Na místo byl povolán náhradní evakuační autobus. Psycholog HZS Středočeského kraje poskytl posttraumatickou péči několika osobám. V 17:32 hodin byly jednotky pražských hasičů postupně odvolány zpět na své základny.

Vyprošťování zraněných.

Vyprošťování zraněných.

Nehoda se stala kolem 16:00 na silnici číslo 240. Jde o rovný úsek mezi Horoměřicemi a serpentýnami, kterými se sjíždí do Prahy. Autobus linky 316, který zřejmě jel směrem z metropole, při nehodě narazil do stromu. Autobus patřil společnosti Arriva.

12.ledna 2018 v 19:28, příspěvek archivován: 12.ledna 2018 v 19:39

Tragédie u Horoměřic mě moc mrzí. Rád bych vyslovil svou hlubokou soustrast všem pozůstalým. Zraněným přeju hodně sil.

Uzavírka silnice a vyšetřování podle odhadu policie potrvá zhruba do půlnoci.

Záchranáři pracují na zraněných.

Záchranáři pracují na zraněných.

givVojtěch Gibiš, ČTK
  • 13Diskuse