Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chyby v hospodaření za 900 tisíc korun. Svaz bojovníků za svobodu neprokázal, za co peníze utratil

Česko

  21:26aktualizováno  21:43
PRAHA - Chyby zhruba za 900 000 korun našlo ministerstvo financí v hospodaření Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) se státními dotacemi za minulé tři roky. V letech 2016 až 2018, kterých se prověrka týkala, dostal svaz od státu zhruba 19 milionů. Uvedla to Česká televize (ČT).
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Facebook Radek Vondra

Svaz podle prověrky nedovedl prokázat, za co utratil část peněz. Funkcionáři svazu také třeba podle kontrolorů vypláceli sami sobě více peněz, než dovolují pravidla. Předseda svazu Jaroslav Vodička se ČT k výsledku prověrky odmítl vyjádřit.

Předseda ČSBS Jaroslav Vodička.

„Existuje tam podezření z porušení rozpočtové kázně. Jsou tam určité faktury za služby, které nebyly úplně prokázány jako efektivní. Jsou tam například překročení dohod o provedení práce,“ řekla televizi ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Ministerstvo nyní předá výsledky kontroly finančnímu úřadu. Svazu hrozí, že bude muset 900 000 korun vrátit.

Ministerstvo financí už dříve navrhlo v rozpočtu na příští rok udělit ČSBS dotaci 6,3 milionu, tedy stejně vysokou jako v předchozích čtyřech letech. Udělení dotace i navzdory odhaleným chybám nadále podporuje. „Já bych tyto věci neslučovala. Vezměte si, že od roku 1990 každá Poslanecká sněmovna vlastně tuto dotaci tomuto spolku schválila. Takže si myslím, že to víceméně letos podpoříme,“ řekla Schillerová.

O státním rozpočtu na rok 2020 bude Sněmovna hlasovat ve středu. Poslanci části opozičních stran navrhují dotaci pro ČSBS v rozpočtu snížit, nebo ji svazu zcela odebrat.

Šéf svazu bojovníků za svobodu Vodička nepromluví na pietě v Lidicích, rozhodl výbor

Premiér Andrej Babiš (ANO) už loni ve Sněmovně prohlásil, že nepodpoří návrh, aby ČSBS dostal letos z vládou schválené předlohy státního rozpočtu 6,3 milionu korun. Sněmovna ale nakonec návrhy opozice na odebrání dotace svazu neschválila.

Některé instituce či samosprávy však už dotace ze svých rozpočtů pro ČSBS v poslední době odmítají proplácet, nebo je snížily. Kritizují kroky vedení svazu, jako třeba ocenění komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který před listopadem 1989 zasahoval jako policista proti demonstrantům. Kritice svaz čelil také za vylučování členů, kteří se vymezovali proti vedení ČSBS, nebo za projev předsedy svazu Vodičky na tryzně v Terezíně, který židovská obec označila za xenofobní. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) letos v březnu řekl, že akce ČSBS jsou zneužívány k politické agitaci a útokům proti českému spojenectví v NATO. Ministerstvo proto omezilo spolupráci se svazem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!