Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
8. října 2016 21:00, aktualizováno  22:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Královéhradeckém kraji se již chystá koalice, která možná pošle ANO do opozice

Hnutí ANO slaví ússpěch v Královehradeckém kraji | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hnutí ANO slaví ússpěch v Královehradeckém kraji | foto: Klára DostálováMAFRA

HRADEC KRÁLOVÉ V Královéhradeckém kraji začali o vytvoření krajské koalice jednat zástupci ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostů a Východočechů a TOP 09. V pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu by měli 24 mandátů. V kraji by vítězné hnutí ANO v případě vytvoření této koalice zůstalo s dalšími subjekty v opozici.

Podle účastníků sobotní schůzky by hejtmanem měl být lídr kandidátky ČSSD Jiří Štěpán, o obsazení dalších funkcí se má jednat. ANO se chce pokusit chystanou koalici pěti stran zvrátit.

Podle lídryně Kláry Dostálové je sobotní jednání pěti stran „jednoznačným pokusem všichni proti ANO“. Takový vývoj nečekala. „Mrzí mě, že ty strany, které se natolik vymezovaly proti sociální demokracii, nakonec souhlasí s tím, aby jim sociální demokracie vládla dál. Myslela jsem si, že všichni chtějí pro kraj něco udělat, a ne že jde pouze o boj o moc,“ řekla Dostálová.

ANO se podle ní pokusí se stranami z chystané koalice ještě vyjednávat. „Abychom se opravdu spojili a něco jsme pro kraj udělali jako zástupci stran, které skutečně dostaly největší mandát od voličů,“ řekla. Předpokládala, že koalici vytvoří nejsilnější subjekty a že se domluví. „Budeme hledat další možné cesty,“ řekla.

Štěpán v sobotu řekl, že s Dostálovou z ANO telefonoval a blahopřál ji k volebnímu výsledku. „Očekával jsem nějaké intenzivní jednání z jejich strany, to ale nenastalo,“ řekl Štěpán. Další jednání podle něj situaci nezmění. „Je pět subjektů, které mají společný cíl a společný zájem. V tuto chvíli to je, jak to je, 24 mandátů je základ koalice a nehodláme na tomto nic měnit,“ řekl Štěpán.

Podle Štěpána zástupci pěti subjektů jednali o budoucnosti kraje a o další spolupráci mezi stranami. Podle Štěpána se zástupci těchto subjektů v nejbližší době znovu sejdou a budou jednat o programových záležitostech. „Spojuje nás společný zájem, aby tento kraj dále fungoval a byl dobrým místem pro život. Přesto, že tady mohou být v uvozovkách ideologické třenice, tak nejsou tak problematické, abychom se nedohodli pro zájem kraje,“ řekl ČTK a České televizi (ČT).

Podle Štěpána zatím není stanovený termín, do kdy by mohli zástupci stran jednání ukončit. „Samozřejmě v příštím týdnu se sejdeme a budeme jednat dál,“ řekl Štěpán.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!