Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

V Hronově se bojuje o mlýn. Čapkové tam jezdili na léto, město z něj chce sociální byty

Česko

  6:01
HRONOV/PRAHA - O odkaz jména Čapek probíhá v Hronově na Náchodsku spor mezi spolkem živícím povědomí o Karlu a Josefu Čapkových a místní radnicí. Město hodlá prodat nemovitost, která kdysi patřila jejich prarodičům. V místě mají vzniknout sociální byty. Sdružení už radnici vyzvalo, aby od záměru upustila a místo toho pomohla v budově zřídit pamětní síň.

Budova někdejšího mlýna, která patřila dědečkovi sourozenců Čapkových. foto: Pavel |Vespalec

Dům číslo popisné 107 stojí v severovýchodní části Hronova. Radnice se ho chce zbavit. Se soukromým subjektem už uzavřela smlouvu o smlouvě budoucí, že mu objekt prodá za zhruba tři miliony korun. Proti se staví Společnost bratří Čapků, jejímž smyslem je pečovat o odkaz života a díla obou velikánů české kultury. Na svém dubnovém jednání se rozhodla, že se do plánů města vloží.

Učitel s realitními choutkami oživuje místo, kde ‚explodoval‘ Čapkův Krakatit

„Členové společnosti zcela zásadně odmítají úmysl převést nemovitost mlýna do rukou, v nichž osud památky bude nejistý, a dokonce by měl takovým zcizením zmizet její původní charakter, dokonce snad ještě dnes působící genius loci, kterým přes nepřízeň dob i režimů stále dýchá, v očekávání na doby příznivější,“ stojí v dopise, který radnici zaslal předseda společnosti Pavel Vespalec a jejž má server Lidovky.cz k dispozici.

Inkriminovaný dům vyrostl v roce 1821, roku 1850 se přestavěl na mlýn. Roku 1890 ho koupil Karel Novotný, který byl dědečkem bratří Čapků a jejich sestry Heleny. Dům zůstal v rodině dalších 17 let. Josef Čapek i jeho sestra si jako děti vytvořili k místu silný vztah, opakovaně se sem vraceli trávit prázdniny. „Nejedna jejich vzpomínka uchovaná i v písemném provedení, se právě k hronovskému mlýnu váže,“ píše Vespalec.

‚Pro město je prodej plus‘

Dopis má pomoci zvrátit záměr, jenž město s objektem má. Odkoupit ho chce spolek Sociální bydlení Hronov, aby ho zrekonstruoval a přetvořil na více než 10 sociálních bytů. Minulý týden si řekl o stavební povolení. V červnu pak chce požádat ministerstvo práce a sociálních věcí o dotaci, pomocí níž by rád svůj záměr realizoval. Pokud finanční injekci z resortu získá, radnice mu nemovitosti včetně bývalého mlýna prodá.

„Pro město je plus, že se zbaví nemovitosti, která je v katastrofálním stavu. Nemáme dostatek vlastních prostředků, abychom ji opravili. Druhým pozitivem je, že získáme peníze z prodeje,“ vysvětlila pro Lidovky.cz postoj města starostka Hana Nedvědová. „V každém městě přijde nějaká životní situace, kdy lidé skončí v ubytovně či v azylovém domě, čemuž se dá předejít tímto typem bydlení,“ dodala.

Přízemí mlýna obýval dědeček sourozenců Čapkových.
Josef Čapek

Protinávrh spolku vedeného předsedou Vespalcem zbudovat v jižní části bývalého mlýna Pamětní síň sourozenců Čapkových se jí nezamlouvá z několika důvodů. Jednak současná podoba domu nemá s tou, kam se Helena a Josef Čapkovi uchylovali na léto, prakticky nic společného. Argumentuje také tím, že Karel a Josef pak mají v blízkých Malých Svatoňovicích muzeum a v nedaleké Úpici je zase vila jejich otce Antonína.

Památkáři na straně radnice

Starostce dává za pravdu Eva Macková z územního pracoviště Národního památkového ústavu v blízké Jaroměři. Jakkoliv podle ní lze spatřovat na místě určité kulturní hodnoty, na status památky to prý nestačí. „Dům byl na počátku 40. let 20. století výrazně přestavěn a i přesto, že jsou patrné některé zdobné fragmenty klasicistní lidové architektury, většina původních stavebních i řemeslných prvků již není dochována,“ sdělila serveru Lidovky.cz Macková.

Dům patřil rodině Čapků v letech 1890 až 1907.

V minulém týdnu na posledním zasedání hronovského zastupitelstva se Společnost bratří Čapků snažila vyzvat zastupitele, aby od záměru prodeje nemovitostí ustoupili. Nepovedlo se. Starostka v této souvislosti upozornila, že radnice by se v takovém případě vystavila riziku žaloby ze strany potenciálního kupce. Do projektové dokumentace už vložil 700 tisíc korun.

Společnost bratří Čapků tak zatím ve sporu tahá za kratší konec. Předseda spolku Vespalec je ale připravený na patřičných místech včetně ministerstva kultury iniciovat proces, jenž by vedl z jeho pohledu k záchraně kulturní památky. „Jsem přesvědčen, že i dnes je doba zralá k tomu myšlenky, ideje a význam díla bratří Čapků znovu připomínat a památek si vážit,“ uvedl.

Autor: