Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na webu jsou k mání i látky podobné opiu i kokainu. Zcela legálně

Česko

  8:00
PRAHA - V Česku roste trend prodeje přírodních drog přes internet. Tyto látky sice nepatří mezi zakázané, přesto mohou mít podobné účinky jako tvrdé drogy typu opia a kokainu. Uživatelé si nemohou být jisti přesným obsahem účinné látky, což pro ně může mít fatální následky.

Jak fungují smartshopy - stačí kliknout a objednat. foto: Lidovky.cz

Nově zveřejněná výroční zpráva  Národní protidrogové centrály uvádí, že se v Česku rozmáhá i trend tzv. nových rostlin. Ty mohou mít omamné účinky jako silné drogy. Nejsou zatím příliš známé a rozšířené, a tak zatím nejsou uvedeny v zákoně o drogách. Policii se tak vymykají kontrole. Kromě toho, že do extraktů z rostlin mohou prodejci přimíchávat různé směsi, aby zvýšili své výnosy, obnáší jejich užívání řadu dalších rizik. Drogy můžou mít negativní účinky na psychiku uživatelů nebo je dokonce i otrávit.  

Výroční zpráva Národní protidrogové centrály zmiňuje rostoucí fenomén šíření legálních omamných látek přes internet. "Pro určitou skupinu osob, které hledají alternativu v přírodě, je to únik od „chemických látek.“ Mnoho z těchto látek je známo z lidového léčitelství, šamanismu," píše centrála ve výroční zprávě.

Nové rostliny

Látky většinou pocházejí z cizích zemí a v Čechách ještě nejsou rozšířené natolik, aby byl jejich prodej regulován zákonem. "Volně dostupným drogám, které zatím nejsou zakázány se říká legal highs (legální opojení), v češtině se používá výraz nové rostliny. Ty rostliny samozřejmě nejsou nově vyšlechtěné, látky, které obsahují, jsou známy mnoho let, ale teď se jejich nabídka dostala na internet," popisuje problém legálních drog na internetu vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti MUDr. Viktor Mravčík.

Velký vliv na to, jestli se látka zakáže, má její rozšíření ve společnosti. "Záleží na tom, jestli je to jednorázová záležitost, zda dochází k častému záchytu ve více částech republiky a jejich pravidelnosti. Hrozba masivního rozšíření, přispěje to k tomu, aby se látka dostala na seznam," vysvětluje Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Smartshopy a etnobotanické obchody

Na svých legálních webech prodejci lákají  "zázračnými bylinami dávných civilizací", které údajně nejenom prospějí zdraví uživatele ale řádně povzbudí i jeho ducha. Jsou zde k mání extrakty i semena rostlin.

Prodejci nenabízejí látky, které jsou na seznamu zákona o návykových látkách. "Řada rostlin obsahuje látky, které jsou kontrolovány legislativou například kratom není na seznamu látek, ale samidorin A, tedy účinná látka šalvěje divotvorné, tam je od dubna 2011, nabízením této rostliny by se prodejci pohybovali mimo zákon," říká Mravčík.

Internetové obchody ale nejsou úplně bez kontroly. "Prodejce je v České republice možno stíhat paragrafem, který pojednává o šíření toxikomanie. Sem spadá spíše to, když někdo popularizuje psychoaktivní účinek látek a nabádá k jejich užívání," říká ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Šíření toxikomanie nebo také nabádání k braní drog je ale velmi těžko prokazatelné. "Musíme prokazovat skutkové okolnosti, které dokazují, konkrétním osobám, že svým jednáním způsobily nějaký následek," vysvětluje Frydrych.

Legální neznamená bezpečný

Látky, které prodejci nabízejí, mohou poškodit psychiku lidí a v krajním případě být i jedovaté. "Občas weby prodávají látky, které jsou jedovaté. Na druhou stranu mohou velmi silné extrakty, které mají halucinogenní účinky přispět k rozpoutání psychického onemocnění. Také může dojít ke kombinaci látky s lékem, který lidé užívají, což může mít zase nějaké vedlejší účinky,"  líčí problém Mravčík.

Podle Jindřicha Vobořila může značné nebezpečí plynout i z toho, že látky koupené na internetu nemusí obsahovat příbalové letáky, které by přesně varovaly před riziky konzumace.

Rostlinné drogy prodávané na internetu

Kratom: Je strom, který pochází z Malajsie a dosahuje výšky až pětadvaceti metrů. Jeho listy obsahují alkaloidy s psychoaktivními látkami, nejdůležitější je mitragynin, proto také nese latinský název mitragyna speciosa.

  • V Asii z kratomu míchají drogový koktejl, který se prodává pod názvem "4x100". Při jeho výrobě se míchá vývar z kratomu se sirupem, který je obohacený o opium, colou a tramadolem (látka, ze které se vyrábí léky k tlumení silných bolestí). Obsahuje i další škodlivé látky, mimo jiné pesticidy. V létě 2012 po vypití tohoto drinku zemřeli v Thajsku dvě Australské turistky. Thajská vláda na to reagovala vykácením několika kratomových stromů na ostrově Phuket.

Kata jedlá: Roste ve východní Africe a na Arabském poloostrově. Její žvýkání má řadu vedlejších účinků. Zvyšuje riziko onemocnění rakoviny úst, zvýšení krevního tlaku. Také poškozuje zubní sklovinu a může tak podporovat vznik zubních kazů. Při předávkování může způsobit i otravu, která se projevuje křečí v břiše, zvracením a omdlíváním. Není prokázána fyzická závislost. Jsou však případy, kdy se člověk stal na droze psychicky závislý.

Kosmatec: Je nízký keř, který pochází z jižní Afriky. Jeho účinky navozující otupělost a jsou podobné kokainu.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat