Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V italském domku na vinici vzniká mariánský sloup

Česko

PRAHA V italském městě Vitorchiano dokončil včera sochař Petr Váňa práci na soklu mariánského sloupu. Sloup vytvořený barokním sochařem Janem Jiřím Bendlem stával na Staroměstském náměstí v Praze od poloviny 17. století do roku 1918, kdy ho jako symbol habsburské nadvlády rozbil rozvášněný dav vedený žižkovským bohémem Frantou Sauerem.

Vposledních letech část veřejnosti žádá, aby byla kopie sloupu znovu vztyčena na původním místě.

Váňa kopii barokní sochy vytesává po částech. Socha Panny Marie je z českého kamene a už stojí u Týnského chrámu, dřík je vytesán z indického kamene a k vidění je v zahradě u boromejek na Petříně. Právě dokončený dvanáctitunový podstavec je vytesán z italského pískovce pietra dorato a je už na cestě do České republiky. Vznikal ojedinělým způsobem.

Váňa se dvěma spolupracovníky tesal podstavec sochy zcela zadarmo. „Kámen darovalo městečko Vitorchiano. Klášterní sestry nám na bydlení půjčily domek na vinici a ještě nám dávaly najíst. Celé jsem to podnikl proto, aby se snaha o znovuvztyčení mariánského sloupu posunula kupředu,“ řekl LN sochař Váňa. Jeho snaha však může vyjít naprázdno.

Odpůrci znovuvztyčení mariánského sloupu ho vnímají jako monument protireformačního katolicismu. Ozývají se i námitky proti tomu, aby stál v blízkosti místa, kde bylo v roce 1621 popraveno 27 představitelů nekatolického stavovského odboje.

Někteří památkáři poukazují i na to, že rekonstrukce ze zbylých fragmentů je těžko možná, a replika je tedy sporná. „Jsme proti znovuvztyčení,“ řekl šéf magistrátních památkářů Jan Kněžínek. Naopak zastánci v ní vidí zničené kulturní dědictví. Mariánský sloup tvořil z urbanistického hlediska protiváhu Husovu pomníku.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Mohlo by vás zajímat