Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Jeseníkách se zabil snowboardista

Česko

  17:22
OLOMOUC - České hory si připsaly další oběť zimních radovánek. Třicetiletý snowboardista zemřel dnes odpoledne v lyžařském středisku Dolní Morava v oblasti Kralického Sněžníku.

Snowboardista - ilustrační foto foto: Hynek Glos, Lidové noviny

"Muž vylétl ze sjezdovky a poranil si páteř. I přes pomoc záchranářů zemřel lyžař na místě," řekl náčelník horské služby Jeseníky Michal Klimeš. V letošní zimní sezoně je to první případ úmrtí na horách v této oblasti.

Na místo neštěstí byl okamžitě přivolán záchranářský vrtulník. "Ovšem i přes zhruba hodinovou resuscitaci se muže bohužel nepodařilo oživit a na místě zemřel," řekl Klimeš.

Podle informací záchranářů muž ležel v lese u sjezdovky přibližně 30 minut bez pomoci, než ho našli jeho kamarádi. Snowboardista neměl na hlavě helmu.

"U jeho pádu nebyl žádný svědek. Muž zřejmě narazil do stromu nebo udělal kotrmelec," podotkl Klimeš. Upřesnil, že si lyžař při pádu poranil krční páteř a míchu.

Pracovníci Horské služby v Jeseníkách upozorňují, aby sportovci na horách nepřeceňovali své síly. "Lidé by si měli uvědomit, že na zmrzlém sněhu se jede mnohem rychleji než na čerstvém prašanu. Po sjezdovce se řítí až stokilometrovou rychlostí a pak je pro méně zkušeného lyžaře velice těžké zastavit třeba před nenadálou překážkou," podotkl Klimeš.

Pracovníci Horské služby v Jeseníkách, pod kterou spadá také oblast Kralického Sněžníku, se se smrtelnými úrazy setkávají na horách výjimečně. V březnu 2002 na sjezdovce pod horou Praděd zahynula čtrnáctiletá lyžařka, která narazila do stromu. Na místě zemřela. Svým životem zaplatil na horách v roce 1999 také devětadvacetiletý muž, který na sjezdovce ve středisku na Červenohorském sedle sjel do lesa a narazil do stromů.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...

Mohlo by vás zajímat