Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Jihlavě otevřou Park Gustava Mahlera

Česko

PRAHA V den 150. výročí narození Gustava Mahlera (1860–1911) vyvrcholí ve středu 7. července v jeho rodišti v Kalištích u Humpolce i v Jihlavě jubilejní oslavy. Dopoledne bude v Jihlavě otevřen Park Gustava Mahlera a odhalena skladatelova socha od Jana Koblasy. Na slavnosti, kterou bude moderovat Martina Kociánová, vystoupí s písní Šema Izrael Ivan Kusnjer, dále Český chlapecký sbor Boni pueri – se zpěvem hymnu Crux fidelis, zazní i stylizovaný zvuk šofaru a hrát bude Hudba Hradní stráže a Policie České republiky. Zazní úryvky z tvorby Gustava Mahlera (Das klagende Lied).

Před svým odpoledním vystoupením v Kalištích přední znalec díla Gustava Mahlera a hvězda svého oboru americký barytonista Thomas Hampson zasadí do mahlerovského rozária speciální novou odrůdu růže Gustav Mahler.

Recitál Thomase Hampsona s klavíristou Wolframem Riegerem bude šířen internetem, Český rozhlas jej bude přenášet na stanici Vltava a poskytne záznam dalším stanicím sítě EBU. Koncert Život v písni nabídne chronologický průřez Mahlerovou písňovou tvorbou. Zvukový i obrazový záznam recitálu na Blu-ray bude součástí připravovaného dokumentu o Mahlerovi a jeho písňové tvorbě. Thomas Hampson zazpívá písně na texty ze sbírky Des Knaben Wunderhorn a na slova Friedricha Rückerta. V 17 hodin začne v Kalištích koncert Gustav Mahler a vojenská hudba v Jihlavě 1875.

Hlavní událostí oslav bude pak večerní open air koncert Mahler Gala. Bude přenášen několika televizními společnostmi včetně ČT. Vystoupí barytonista Thomas Hampson, mezzosopranistka Anne Sofie von Otterová a mladá norská sopranistka Marita Solbergová.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!