30. prosince 2005 16:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Karviné vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu především v Moravskoslezském a Zlínském kraji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sníh komplikuje dopravu především v Moravskoslezském a Zlínském kraji. | foto: ČTK

OSTRAVA/ZLÍN Na východní část republiky opět udeřilo zimní počasí. Od rána sněží prakticky na celém území Moravy a některé silnice jsou neprůjezdné. V Karviné dokonce vyhlásili kalamitní stav.

V sobotu a noci na neděli meteorologové čekávají oteplení a místy srážky smíšené nebo déšť, hrozí náledí.

V Moravskoslezském kraji je uzavřeno kvůli sněhu několik silnic, neprůjezdná byla několik hodin i silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou. Mimo provoz je mošnovské letiště a zpoždění má také městská i meziměstská hromadná doprava.

V Karviné za posledních osm hodin ve městě napadlo až 20 centimetrů sněhu, primátor Antonín Petráš proto vyhlásil kalamitní stav. Na úklid je nasazena veškerá technika.  Silničářům i policistům ztěžují situaci dopravní nehody a kamiony, které uvízly v kopcích. Řidiči by měli na silnice vyjíždět jen v nejnutnějším případě, několik míst je totiž kvůli hustému sněžení zcela neprůjezdných. Kvůli větru se navíc na cestách tvoří sněhové jazyky. Některé autobusy, které dopoledne vyjely z Ostravy do okolních obcí, se dosud nevrátily ani neohlásily na dispečinku. Zpoždění nabírají i vlakové spoje.

Sníh ztížil dopravu také ve Zlínském kraji, neprůjezdná byla několik hodin silnice mezi Prostřední Bečvou a Pustevnami na Vsetínsku. Ve vyšších polohách Vsetínska leží na cestách uježděná vrstva nového sněhu, navíc neustále hustě sněží a i tam se místy tvoří sněhové jazyky. Lze tedy očekávat další komplikace.

Na jihu Moravy si řidiči musejí dát pozor zejména na silnicích na Břeclavsku a Blanensku. K hustému sněžení se na mnoha místech přidal i nárazový vítr. S přívalem nového sněhu bojují i silničáři v Olomouckém kraji. I na Prostějovsku a Přerovsku vane silný vítr a tvoří se sněhové jazyky.  Jen se zvýšenou opatrností jsou sjízdné silnice na Vysočině, kde bylo po ránu zataženo beze srážek a teplota klesla až na minus 15 stupňů Celsia. Sněžení zasáhlo i východní cíp Pardubického kraje, zejména okolí Moravské Třebové a Lanškrouna.

Slovenská policie kvůli kalamitě nepouští do země vozidla s letními pneumatikami. Extrémní zimní počasí provázené mrazem a přívaly sněhu přetrvává i jinde v Evropě. Počasí působí komplikace v dopravě a v dodávkách energií. Sněží i na jihu Itálie, ve Švýcarsku zaznamenali nejnižší teplotu letošní zimy.
Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz