10. března 2017 16:29, aktualizováno  20:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie vyhostila 55 lidí, kteří pracovali pro Rohlik.cz. V jednom případě nalezla padělané doklady

Zásah Policie ČR ve skladu online supermarketu Rohlik.cz na několik hodin zcela... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásah Policie ČR ve skladu online supermarketu Rohlik.cz na několik hodin zcela... | foto: Rohlik.cz

Rozhodnutí o správním vyhoštění z České republiky bylo nebo ještě v pátek bude vydáno 55 lidem, které ve čtvrtek zadržela cizinecká policie v pražském skladu e-shopu Rohlik.cz. S dalšími 11 cizinci je správní řízení pro jejich vyhoštění zahájeno, řízení bude následovat po víkendu.

Jednoho člověka pak policisté stíhají za padělání dokladů a zároveň s ním vedou správní řízení o vyhoštění. Řekl to mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Firma zákrok policie kritizuje jako nepřiměřený.

Policie ve čtvrtek zadržela celkem 85 osob. U 84 z nich to bylo pro podezření z nelegálního zaměstnání, u jednoho člověka se potvrdilo podezření na padělané doklady. „Tato osoba je trestně stíhána pro podezření z trestného činu z padělání a pozměnění veřejné listiny a její jednání je nyní řešeno ve zkráceném přípravném jednání, kdy čekáme na vyjádření soudce,“ uvedl Hulan.

Policie se chovala jako StB, tvrdí Čupr

Policejní zákrok, při němž policisté zadrželi agenturní pracovníky ve skladu Rohlik.cz v Praze 6, firma kritizuje jako nepřiměřený. Zakladatel společnosti Tomáš Čupr ho na facebooku přirovnal k chování komunistické Státní bezpečnosti. Podnikatel v pátek vyjádřil přesvědčení, že postup cizinecké policie připomíná loterii a že úřady nepostupují v podobných případech jednotně. „Přitom naše agentury a jejich právníci nám ve smlouvách ručí za to, že agenturní zaměstnávání cizinců s polskými vízy je legální, a mají to potvrzené z řady kontrol v jiných firmách,“ dodal. Policie ale tvrdí, že postupovala standardně a podle zákona.

Cizinecká policie ve skladu Rohlik.cz nezasahovala poprvé. Podle dřívějších informací médií loni v červenci policisté odhalili při kontrole 24 zaměstnanců z Ukrajiny, kteří neměli povolení k zaměstnání.

E-shop Rohlik.cz vloni zvýšil obrat meziročně třikrát na 960 milionů korun. Letos očekává tržby minimálně dvě miliardy korun. Firma je dostupná pro 2,5 milionu obyvatel, on-line supermarket obsluhuje zejména zákazníky v Praze a Brně, ale také v dalších pěti krajských městech.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz