Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Pražské služby: policie jde po majetcích, obstavila byty i pozemky

V těchto novostavbách v pražských Záběhlicích vlastní firma Ecolion dva byty.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V těchto novostavbách v pražských Záběhlicích vlastní firma Ecolion dva byty.... | foto: Google Mapy

PRAHA V takzvané odpadové kauze kolem Pražských služeb zaplombovala policie luxusní byty a pozemky za několik milionů korun, zjistil server Lidovky.cz. Nemovitosti patří firmě Ekolion, která se v roce 2009 dostala k lukrativní zakázce na svoz odpadu v Praze. Kriminalisté už kvůli ní stíhají dvě osoby.

Jak už server Lidovky.cz informoval, policie stíhá Tomáše Kolingera, bývalého obchodního ředitele Pražských služeb, a jeho švagrovou a zároveň jednatelku Ekolionu Kateřinu Korbelíkovou.

Vyšetřovací tým tentokrát zvolil jinou taktiku: nezaměřil se na jejich soukromé majetky, ale pouze na firemní nemovitosti. Proč, státní zástupce neobjasnil. „Státní zástupce nechce komentovat jednotlivé úkony v tomto případu,“ uvedla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Konkrétně visí plomba na bytě v Rezidenci Jistebnická v pražské Libuši a stejně jsou na tom i byty Ekolionu v luxusní novostavbě v ulici Nad Meandry v Záběhlicích. Mimo to jsou na firmu psané i dva pozemky v obci Jince nedaleko Příbrami, kde bydlí Korbelíková. I ty jsou prozatím zaplombovány, takže s nimi majitelé firmy nemohou nijak nakládat.

K TÉMATU:

Výnosy z prodeje těchto nemovitostí mají, jak je v majetkové trestné činnosti běžné, pokrýt případné škody, které obviněná dvojice způsobila Pražským službám (potažmo Praze, která je jejich většinovým vlastníkem). Kolinger je obviněný ze zneužití informací v obchodním styku. Korbelíková ze stejného skutku ve formě pomoci. Oba jsou vyšetřováni na svobodě.

Podle deníku Právo kriminalisté vyčíslili škodu na osm milionů korun. Kolinger je přitom podezřelý, že Ekolion sám skrytě ovládal a penězovod z radniční pokladny tak namířil do vlastní kapsy.

Dvakrát výhodný tendr

Ekolion dosud pozornosti médií unikal. Podnik, který se zaměřuje zejména na poradenství v oblasti odpadového hospodářství, na sebe upozornil až nyní právě v souvislosti s Pražskými službami.

Firma se v roce 2009 dostala k zakázce na svoz plastového odpadu. Ta pro ni přitom byla výhodná hned dvakrát. Totiž: zatímco jiná města dostávala za odvoz zpeněžitelného plastu zaplaceno, Praha naopak za jeho odvoz ještě platila. Tato praxe skončila až po auditu, který v Pražských službách proběhl v roce 2012 a na základě kterého mimo jiné Kolinger ve firmě skončil.

Bývalý obchodní ředitel firmy Pražské služby Tomáš Kolinger

Bývalý obchodní ředitel firmy Pražské služby Tomáš Kolinger

Ekolion ale měl na zakázce vydělal navíc tak, že odvoz nezajišťoval sám, ale zakázku rozdělil mezi několik firem, za což inkasoval další peníze. Podle poslední dostupné výroční zprávy z roku 2011 zaměstnával Ekolion jen dva lidi. V roce 2010 dosáhly jeho tržby téměř 100 milionů korun, v roce 2011 to bylo necelých 30 milionů.

ČTĚTE TAKÉ:

Přípravu podkladů k zakázce na svoz plastového odpadu měl mít na starosti tehdejší radní pro životní prostředí Radek Lohynský (ODS). On je podle všeho pojítkem, které kriminalisty přivedlo k další podezřelé zakázce. Kvůli tendru na mediální poradenství jsou obviněny čtyři osoby včetně Lohynského.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!