Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V kauze Mostecké uhelné státní zastupitelství obžalovalo šest lidí

Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Vrchní státní zastupitelství v Olomouci podalo obžalobu na šest lidí v rozsáhlé kauze Mostecké uhelné společnosti. K obžalobě o došlo v souvislosti s údajným privatizačním podvodem. Informovala o tom Česká televize. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze, řekl ČTK žalobce Petr Šereda.

Vyšetřování kauzy policie ukončila minulý rok. Označila pět ex-manažerů, které chtěla před soud postavit za podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti. Šlo o Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause, informoval web ČT.

Z přijetí úplatku by se měl zodpovídat před soudem také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Hrozí mu až osm let vězení. Před soud je postaven v souvislosti s přípravou podkladů pro rozhodnutí vlády o prodeji akcií, uvedli žalobci. V kauze byl také obviněn miliardář Luboš Měkota, ten ale v roce 2013 zemřel. Ze zdravotních důvodů přestal žalobce stíhat také Pavla Muselu.

Podle informací na stránkách olomouckého vrchního státního zastupitelství www.justice.cz jsou podezřelí z vyvádění peněžních prostředků ze společnosti prostřednictvím zahraničních společností, z koupě akcií držených Fondem národního majetku za nápadně nevýhodnou cenu a při zatajení podstatných skutečností pro prodej akcií. Někdejší šéfové MUS od počátku trestní stíhání odmítají.

Kauza svým rozsahem i náročností patří k největším v tuzemsku. „Mohu potvrdit, že rozsáhlostí i složitostí je to jeden z největších případů, kterým jsme se zabývali,“ uvedl pro Šereda. K soudu putovalo 25 000 stran spisu, materiál je ale podstatně rozsáhlejší. Podle Šeredy délku vyšetřování ovlivnila časová náročnost získávání důkazů ze zahraničí. Klíčovým bylo zajistit důkazy ze Švýcarska, z britského ostrova Man, z Lichtenštejnska či z Kypru, které mapovaly například toky prostředků a přesuny akcií, uvedl.

Advokátka obžalovaných Karolina Zelenková napsala, že jakýkoliv krok učiněný olomouckým vrchním státním zastupitelstvím je „zjevným plýtváním prostředků daňových poplatníků“, protože vůči stejným obviněným vede řízení i švýcarská justice, kde je kauza v závěrečné fázi. „Lze proto očekávat, že pravomocné rozhodnutí, které bude muset být respektováno také v České republice, padne daleko dříve tam, důsledkem čehož bude nutnost zastavení trestního stíhání v ČR,“ uvedla.

Škoda nejméně 3,2 miliardy korun

Podle žalobců byla České republice způsobena škoda nejméně 3,2 miliardy korun. Policie v souvislosti s tímto případem už na konci roku 2012 obstavila podezřelým majetek a v jeho zabavování pokračovala i v následujících letech. Zabaveno bylo například dalších několik set milionů korun od společnosti, která v případu figuruje.

Obstaveny byly také dvě nemovitosti v centru Prahy, které patří firmě uhlobarona Antonína Koláčka. Celková hodnota zajištěného majetku přesahuje podle žalobců 2,7 miliardy korun, uvedli žalobci na stránkách justice.

Případem se zabývá také švýcarská justice; soud v Bellinzoně na podzim roku 2013 za podvody a praní špinavých peněz nepravomocně potrestal manažery nepodmíněnými tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Bývalí manažeři se proti verdiktu odvolali. Kroky švýcarské strany sleduje i česká justice. Muži nemohou být současně souzeni v obou zemích ze stejných porušení zákona, záležet tedy bude na tom, který ze soudů ve věci rozhodne rychleji.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?