Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Nagyová: výpovědi Úlehly a Floriána nic nového nepřinesly

Česko

  14:24
PRAHA - Vyšetřovatelé v Praze pokračovali ve výsleších v kauze přítelkyně expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové v části týkající se údajné politické korupce. Výslechy zákonodárců Tomáš Úlehly (ODS) a Jana Floriána (ODS), kteří patřili mezi rebelující poslance při schvalování daňového balíčku, nepřinesly ale podle advokáta exposlance Marka Šnajdra nic nového. "Definovali, jakým způsobem probíhaly politické debaty předtím, než byl schválen a přijat balíček, nic víc," uvedl právník.

Exslanec ODS Tomáš Úlehla foto: ČTK

Poslanec Tomáš Úlehla novinářům po své výpovědi na policii sdělil, že policie již vyslechla všech šest "rebelů". "Já si myslím, že by měla moje výpověď pomoci v tom, že se nejednalo o žádný trestný čin, jestliže se pánové vzdali mandátu a získali místo v nějaké společnosti," uvedl Úlehla. Zdůraznil však, že on sám nic nevyjednával, u jednání nebyl a žádnou nabídku působit ve státní či polostátní firmě on sám nikdy nedostal.

Prostě úřednice

Již před výslechem řekl, že s "Nagyovou nejednal, nevyjednával, ani nic neprojednával". "Samozřejmě jsem byl informován o tom, že chce ty věci někam posunout, ale ona toho nebyla vůbec hlavní protagonistou. Prostě je úřednice, která seděla v sekretariátu pana premiéra, to je všechno," řekl.

Po výslechu také dodal, že mu zatýkání rebelů či šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase přišlo teatrální. "Třeba zatýkat dámu a může si o ní myslet kdo chce, co chce, způsobem, že to připomíná masového vraha, tak to si skutečně myslím, že divadlo je," podotkl poslanec.

Uplácení posty

Případ se týká údajného podplacení poslanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy, u nichž žalobci tvrdí, že si nechali od tehdejšího premiéra Nečase slíbit úplatek ve formě lukrativních postů ve firmách se státní účastí. Výměnou za to se prý vzdali mandátu, a umožnili tak schválení vládního daňového balíčku, s nímž nesouhlasili a se kterým kabinet spojil hlasování o důvěře. Úlehla a Florián na rozdíl od tria poslanců nakonec rozhodli daňový balíček podpořit. Šestým "rebelem" byl bývalý poslanec ODS Radim Fiala, který kvůli sporu o balíček stranu opustil.

Úlehla na dotaz, proč ve Sněmovně zůstal, řekl, "že nemá důvod někam odcházet, a protože chce prosadit pravicové principy, kvůli kterým došlo k určitému názorovém střetu, tak to vyřeší jedině tím, že u toho bude a bude předkládat návrhy".

Další výslechy

Kriminalisté také chtějí tento týden vyslechnout generálního ředitele Českých drah Petra Žaludu a generálního ředitele společnosti ČEZ Daniela Beneše. V dalším týdnu mají pak přijít na řadu ministr obrany Vlastimil Picek, bývalý šéf tohoto resortu Alexandr Vondra (ODS) a úřadující předseda ODS Martin Kuba.

Výslechy Picka a Vondry by měly podle všeho souviset s druhou kauzou kolem Nagyové, která se týká údajného nezákonného sledování Nečasovy manželky Vojenským zpravodajstvím bez vědomí ministra obrany.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Jak co nejrychleji otěhotnět? Stáhněte si praktický eBook zdarma
Jak co nejrychleji otěhotnět? Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...

Mohlo by vás zajímat