Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Nagyová: výpovědi Úlehly a Floriána nic nového nepřinesly

Exslanec ODS Tomáš Úlehla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exslanec ODS Tomáš Úlehla | foto: ČTK

PRAHA Vyšetřovatelé v Praze pokračovali ve výsleších v kauze přítelkyně expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové v části týkající se údajné politické korupce. Výslechy zákonodárců Tomáš Úlehly (ODS) a Jana Floriána (ODS), kteří patřili mezi rebelující poslance při schvalování daňového balíčku, nepřinesly ale podle advokáta exposlance Marka Šnajdra nic nového. "Definovali, jakým způsobem probíhaly politické debaty předtím, než byl schválen a přijat balíček, nic víc," uvedl právník.

Poslanec Tomáš Úlehla novinářům po své výpovědi na policii sdělil, že policie již vyslechla všech šest "rebelů". "Já si myslím, že by měla moje výpověď pomoci v tom, že se nejednalo o žádný trestný čin, jestliže se pánové vzdali mandátu a získali místo v nějaké společnosti," uvedl Úlehla. Zdůraznil však, že on sám nic nevyjednával, u jednání nebyl a žádnou nabídku působit ve státní či polostátní firmě on sám nikdy nedostal.

Prostě úřednice

Již před výslechem řekl, že s "Nagyovou nejednal, nevyjednával, ani nic neprojednával". "Samozřejmě jsem byl informován o tom, že chce ty věci někam posunout, ale ona toho nebyla vůbec hlavní protagonistou. Prostě je úřednice, která seděla v sekretariátu pana premiéra, to je všechno," řekl.

Po výslechu také dodal, že mu zatýkání rebelů či šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase přišlo teatrální. "Třeba zatýkat dámu a může si o ní myslet kdo chce, co chce, způsobem, že to připomíná masového vraha, tak to si skutečně myslím, že divadlo je," podotkl poslanec.

Uplácení posty

Případ se týká údajného podplacení poslanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy, u nichž žalobci tvrdí, že si nechali od tehdejšího premiéra Nečase slíbit úplatek ve formě lukrativních postů ve firmách se státní účastí. Výměnou za to se prý vzdali mandátu, a umožnili tak schválení vládního daňového balíčku, s nímž nesouhlasili a se kterým kabinet spojil hlasování o důvěře. Úlehla a Florián na rozdíl od tria poslanců nakonec rozhodli daňový balíček podpořit. Šestým "rebelem" byl bývalý poslanec ODS Radim Fiala, který kvůli sporu o balíček stranu opustil.

Úlehla na dotaz, proč ve Sněmovně zůstal, řekl, "že nemá důvod někam odcházet, a protože chce prosadit pravicové principy, kvůli kterým došlo k určitému názorovém střetu, tak to vyřeší jedině tím, že u toho bude a bude předkládat návrhy".

Další výslechy

Kriminalisté také chtějí tento týden vyslechnout generálního ředitele Českých drah Petra Žaludu a generálního ředitele společnosti ČEZ Daniela Beneše. V dalším týdnu mají pak přijít na řadu ministr obrany Vlastimil Picek, bývalý šéf tohoto resortu Alexandr Vondra (ODS) a úřadující předseda ODS Martin Kuba.

Výslechy Picka a Vondry by měly podle všeho souviset s druhou kauzou kolem Nagyové, která se týká údajného nezákonného sledování Nečasovy manželky Vojenským zpravodajstvím bez vědomí ministra obrany.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!