Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V kauze okolo tygřích jatek padla tři obvinění. Míří na Ludvíka Berouska, preparátora a obchodníka

Celníci a policisté zasahovali 16. července 2018 ve středočeském Zooparku Bašť,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celníci a policisté zasahovali 16. července 2018 ve středočeském Zooparku Bašť,... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Za ilegální usmrcení nejpřísněji chráněných šelem v zooparku Bašť u Prahy, kterou provozuje Ludvík Berousek, padla tři obvinění. Jde o výsledek včerejší razie celní správy a policie na třech místech Čech. Podle informací LN je mezi obviněnými kromě Berouska, který patří do rozvětveného cirkusového klanu Berousků, ještě preparátor a vietnamský obchodník.

„V obecné rovině vám mohu říci, že došlo k obvinění tří osob podle paragrafu 299 trestního zákoníku,“ potvrdila LN Jitka Bojanovová, okresní státní zástupkyně v České Lípě. Pod zmíněným paragrafem se přitom skrývá neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími a planě rostoucími rostlinami, za což pro skupinu pachatelů může představovat až pětiletý žalář. Berousek nebral telefon.

V současnosti čelí majitel Berousek podezření ze zabíjení tygrů v jeho chovu v...
V Zooparku Karlštejn je okolo sedmnácti zvířat, z nichž některé měly jít i do...

Českolipští žalobci dozorují kauzu okolo Ludvíka Berouska, protože podle informací LN z regionu pochází další obviněný, který v gangu coby preparátor zajišťoval například oddělení ceněné kůže z těla šelmy. Kromě trofejí se například z tygřích kostí připravuje speciální přípravek žádaný v tradiční čínské medicíně. Na středu chystá k případu celní správa speciální tiskovou konferenci. O případu jako první v pondělí informoval server Lidovky.cz.

V pondělí ráno podnikli policisté a celníci v souvislosti s podezřením na údajné nelegální zabíjení tygrů razii na několika místech v Čechách. Jedním z míst byl také Berouskův zoopark v Bašti. Právě tam mělo podle podezření docházet k zabíjení tygrů, z jejichž kostí se pak ve speciální varně měl připravovat lektvar. Do případu jsou zapleteni také příslušníci vietnamské komunity, kteří se měli podílet na zpracování tygřích částí. 

Kromě razie v zooparku podnikli policisté podle informací LN zásah také ve známé vietnamské tržnici SAPA v pražské Libuši. Existuje vážné podezření, že skupina Vietnamců pašovala vyrobené produkty na asijský trh. 

Tygří lektvar je v čínské medicíně ceněným artiklem. Gram tohoto výrobku se na černém trhu prodává za 1500 korun. Asiaté věří, že má jeho konzumace léčebné účinky a pomáhá při léčbě rakoviny a potence.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...