18. října 2011 11:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V kauze ProMoPro chystá policie deset obvinění

Alexandr Vondra při vyjednávání špiček vládní koalice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Vondra při vyjednávání špiček vládní koalice | foto: ČTK

PRAHA Policie se po půlročním vyšetřování chystá obvinit zhruba deset lidí v kauze Promopro, která se týká půlmiliardové zakázky na audiovizuální služby v éře českého předsednictví EU. Informuje o tom Aktuálně.cz s odvoláním na státního úředníka detailně obeznámeného s případem.

Protikorupční služba se kloní k tomu, že zakázka, kterou firma získala bez výběrového řízení od týmu tehdejšího ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry, byla skutečně předražená.

Přesnou částku, o kterou stát kvůli zakázce přišel, má podle serveru definitivně vyčíslit znalecký posudek. Policie jej očekává do konce listopadu. "Už nyní je ale zřejmé, že stát byl poškozen minimálně v řádech desítek milionů. Proto chce policie stíhat konkrétní osoby. Obviněny budou poté, co dorazí posudek," řekl serveru zdroj ze státní správy.

ČTĚTE TAKÉ:


Oficiálně se úřady k průběhu vyšetřování nechtějí vyjadřovat. Mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová uvedla, že informace nemůže komentovat. "Žádný návrh na zahájení stíhání jsme doposud neobdrželi," sdělila serveru.

Podle Aktuálně.cz se první obvinění budou týkat zástupců firem, u nichž státní peníze skončily. Ve hře je prý ale i stíhání státních úředníků z Vondrova týmu, kteří důsledně nekontrolovali, jak jsou státní peníze využívány. Zdroj uvádí, že zatím nejsou důkazy o tom, zda šlo o předem připravený plán, jak z předsednictví a za účasti úředníků vytáhnout peníze, nebo firmy jen využily chaosu, v jakém se celá akce konala.

Znalecký posudek měl být hotov již v září, jeho vypracování se však protáhlo, protože policie po dohodě se žalobci v tichosti rozšířila původní zkoumání jedné zakázky na vyšetřování celého předsednictví EU, píše Aktuálně.cz. Znalec nyní musí prozkoumat nejen faktury spojené s firmou Promopro, ale i všechny další, které český aparát během předsednictví uzavřel.

Firma Promopro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky a další služby na konference v Praze a v regionech během českého předsednictví EU. Zakázku dostala bez řádného výběrového řízení, od úřadu vlády za ni dostala zaplaceno téměř 551 milionů korun. Ministerstvo financí v únoru uvedlo, že není zřejmé, co stát získal za zhruba 240 milionů korun. Případ vyšetřuje kromě policie i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Lidovky.cz, ČTK